Även om det turkiska parlamentet ska rösta om ratificeringen av Finlands Natoansökan är frågan ändå helt och hållet i Recep Tayyip Erdoğans händer. Det säger Toni Alaranta som är forskare vid Utrikespolitiska institutet och expert på Turkiet.
Och nu har den turkiska presidenten alltså gett sitt ja till Finlands medlemskap.
Under Sauli Niinistös och Erdoğans gemensamma presskonferens på fredagen berömde Erdoğan Finland för att ha agerat målmedvetet sedan Natotoppmötet i Madrid. Han tillade att Turkiet kan godkänna ansökan.
ANDRA LÄSER
Helsingfors
Besvikelse hos muminföretaget – huvudkontor byggs inte i område som är populärt bland finlandssvenskar
28.03.2023 16:06

Fartyg
Danskt oljetankfartyg attackerat av pirater – rederiet har inte fått kontakt på flera dagar
28.03.2023 17:07

Helsingfors
Mitt i Helsingfors byggs ett hus många kommer att besöka – bara rulltrapporna kostar 6 miljoner euro
28.03.2023 08:07

Kyrkslätt
Tonåringen Christoffer rånades under pistolhot i Kyrkslätt – ”De slog mig i ansiktet och sa att jag skulle öppna väskan”
28.03.2023 05:00

Riksdagsvalet 2023
Läsarfrågor | Hur ska man rösta så att Sannfinländarna inte blir regeringsparti? Ska arvsskatten slopas?
28.03.2023 17:36
