Kraschat flygplan med 22 ombord hittat

Vraket efter ett flygplan med 22 personer ombord har hittats i de nepalesiska bergen.

Vy från staden Pokhara, en populär turistdestination i Nepal. Arkivbild.
30.05.2022 09:13
Planet skulle flyga en vanlig turistrutt när det försvann strax efter att det lyft på söndagsmorgonen. Dåligt väder och bristande sikt försvårade eftersökningarna, men på måndagsmorgonen lokal tid meddelade militären att vrakdelar från det störtade planet påträffats längs med en bergssida.
– Ett räddningslag har hittat vraket av planet och delat en bild. Ytterligare resurser är på väg dit så att vi kan få reda på mer, säger den nepalesiska arméns talesman Narayan Silwal.
Flygledartornet förlorade kontakten med planet kort efter start från Pokhara, cirka 200 kilometer väster om huvudstaden Katmandu. Det var då på väg mot bergsbyn Jomsom, ungefär 20 minuters flygväg bort och en populär destination för vandrare. Ombord fanns bland annat två tyska och fyra indiska medborgare.
Nepals flygturism har expanderat kraftigt de senaste åren och klättrare och vandrare flygs till platser som är svåra att nå till fots.

ANDRA LÄSER