Foto: Fabian Björk
Paavo Arhinmäki har inte bett om förväntningarna att bli vänsterns frälsare. Men han är medveten om att andra partier störtar in på det terrotorium hans parti inte kan fylla.
Intervju
Den ofrivillige frälsaren
Publicerad: 30/10 16:27 ›uppdaterad: 30/10 16:27
Vänstern i Finland är på dekis, och det är på Paavo Arhinmäkis 32-åriga axlar som de röda förväntningarna nu staplas. Redan i lågstadiet var han strejkgeneral och via sitt engagemang i gatuaktivism och som ledare för vänsterunga röstades han in i riksdagen år 2007. Sedan juni i år leder Arhinmäki Finlands fjärde största parti Vänsterförbundet, men själv vill han vidkännas varken socialismens blodiga historia eller rollen som dess frälsare. Det är strävan efter ett rättvist samhälle som är drivkraften. Här är utdrag ur intervjun i Volt 31.10.
– Många sade redan i lågstadiet att jag kommer att bli politiker, och när jag tänker efter så kanske det stämmer. Jag arrangerade ju min första ”strejk” redan på lågstadiet när maten en dag tog slut. Vi bara vägrade gå innan vi fick äta, berättar Vänsterförbundets ordförande Paavo Arhinmäki i en personintervju i Volt den 31.10.
Själv såg han inget mål med sin ”strävan för rättvisa”, som ha kallar det. ”Det var bara något man gjorde”.
– Jag var kanske ett lite annorlunda barn på det sättet att jag alltid var intresserad av politiska diskussioner. Redan som liten följde jag med valdebatter på tv och som lite äldre läste jag sociologiska verk som kanske inte var riktade till riktigt så unga människor.
Engagemanget kom inte hemifrån. Hos familjen Arhinmäki i betongstadsdelen Böle på 1980-talet var man inte politiskt aktiva.
– Det var en vanlig helsingforsisk trebarns medelklassfamilj. Pappa hade suttit i ämnesföreningens styrelse och verkat i vänsterstuderandenas rörelse vid universitetet, men det var allt. Varken min lillasyster eller lillebror är intresserade av politik.
Paavo upplever att hans drivkraft och rättvisekänsla kommer någonstans ”djupt inifrån honom själv”.
– Jag och mina vänner uppfattade oss alltid på ett odefinierbart sätt som vänster, men jag var aldrig med i någon partipolitisk rörelse. Gymnasisternas förbund gick vi med i under depressionen i början av 90-talet. Då leddes förbundet av Samlingspartiets ungdomar i sina kostymer, och vi var där främst som protest mot deras koketteri.
Arhinmäki upplevs av vissa politiska bedömare ännu som en representant för Vänsterförbundets stalinistfalang, främst för att han 2005–07 jobbade som assistent för Esko-Juhani Tennilä, hårdkokt riksdagsman sedan 1975 och en av Finlands mest kända taistoiter.
Själv vägrar Arhimäki kännas vid stämpeln som härstammar från 1960- och 70-talens inre slitningar bland de röda.
– Det var en traumatisk tid för många, och de kommer antagligen att bära minnen med sig hela livet, men de där debatterna fördes åratal innan jag ens var född. Alla vi unga i partiet har klart och tydligt sagt att de gamla skyttegravarna måste överges.
I september 2006 haffades Arhinmäki när han deltog i en demonstration under Asem-toppmötet i Helsingfors. Det finns amatörvideor på Youtube som visar hur han – bland många andra – våldsamt av ett flertal poliser rycks ner på marken och släpas in i piketen. Hans brott var att inte avlägsna sig trots order från polisen, men videon visar hur poliserna tappar nerverna för att han filmar dem med sin telefonkamera.
– Demonstranterna var bara några tiotal men på grund av mediehypen dök det upp hundratals nyfikna. Det verkar som om dåvarande inrikesminister Kari Rajamäki och polisledningen på förhand hade beslutat om att använda hårda nypor. Den policyn drevs igenom trots att det borde stått klart för alla att beredskapen var helt överdimensionerad, säger Arhinmäki i Volt.
Han bedömer det som en ”politisk uppvisning av inrikesministern”.
– Hela operationen spårade ur. Bland de häktade fanns bland annat en fotograf som var där på jobb och en anställd på Utrikesministeriet.
Hur många politikers karriär hade inte tagit en ordentlig törn av att sitta häktad en natt, att bli stämplad som kriminell? I Arhinmäkis fall verkar det snarast ha hjälpt honom i karriären.
Samma sak med ryktena om att ”Paavo hellre åker på fotbollsmatcher än sitter i plenum och debatterar”. Också det skulle ligga andra ledamöter i fatet, men i fallet Arhinmäki är det på något sätt bara coolt. Eller?
– Haha! [lång paus] Har jag missat utskottsmöten under min tid som ordförande? Det tror jag inte! Det här kommer sig säkert av att jag var i Portugal och tittade på Finlands avgörande fotbollsmatch i EM-kvalet i november 2007 och missade några plenum och utskottsmöten.
Han ser det fortfarande inte som problematiskt.
– Men allvarligt, det där är nog fråga om image mer än verklighet. Jag ser mig som en ganska flitig ledamot.
Kan du som ordförande fortfarande delta i demonstrationer?
– Naturligtvis kan jag! Se på Europa där det är självklart att kända ansikten går längst fram i leden. Den här frågan reflekterar mera hur snävt det finska demokratibegreppet är. Politiker och partier borde våga bekänna färg.
Uppfattningen om Vänsterförbundet bland riksdagskollegerna är inte nådig. Många talar om att tiden kört socialisterna förbi. Att klassamhället upplösts och vänstern inte längre har någon uppgift i det moderna samhället.
– Det är sant att klasserna inte är lika tydliga som förr. I stället för bara arbetare och fattighjon är det många fler som tillhör samhällets svagaste och minst skyddade i dag. De kan vara företagare, frilansare, tjänstemän, snuttjobbbare, projektanställda, studerande, arbetslösa, sjukpensionerade … och även om man har ett jobb är det många som sitter på osäkra arbetskontrakt.
– Jag tillhör själv ”osäkerhetens generation” som växte upp under depressionen i början av 1990-talet. Ingen av oss visste hur det skulle gå, det fanns inga klara vägar efter att man blev färdig från skolan. Jag minns att vi på penkkisdagen i gymnasiet hade draperat en av lastbilarna med ett stort frågetecken … det beskriver stämningarna.
Vänsterns paradox är att de som allra mest skulle behöva en stark vänster tenderar att antingen – med Claes Anderssons ord – ”rösta uppåt” eller låta bli att rösta alls. Samlingspartiet duperade sannolikt många vänstertänkande med sin solidaritets- och arbetarkampanj. Vem ville inte vara en del av de vackra och djärva, dem som lägger agendan?
– Det är klart de kom in på det territorium vi inte lyckats fylla, och det är klart att vi måste vinna tillbaka förtroendet vi en gång hade. Ända sedan början av 1980-talet har hela vänstern haft rollen som bromsmästare i den samhälleliga diskussionen. Det duger inte. Vi måste vara aktiva och komma med alternativ och idéer. Agera i stället för att reagera.
– Trots recessionen går det bra för största delen av befolkningen, men samtidigt kör regeringen en politik som folk inte vill ha – alla undersökningar visar att finländarna är beredda att betala mer för bättre välfärdstjänster. Vi måste bli partiet för alla dem som tror på ett rättvist samhälle, oberoende av klass eller inkomst. Det förtroendet kan vi bara få genom att visa att vi jobbar för saker folk bryr sig om. Och att vi kan uppvisa resultat.
Läs hela intervjun i Volt 31.10.
Janne Strang, text • Fabian Björk, foto
Debatten är avslutad
28.11 2009 kl. 13.10
Lars Osterman 9.11 2009 kl. 16.05
googla Talousdemokratia
Paavo har många goda idéer men använder för mycket tid och resurser till att följa med brittisk fotboll. En verklig oppositionsledare borde ta det hela mera på allvar eftersom de ekonomiska teorier regeringspartierna baserar sin politik på , inte är hållbara.
Läs U.B. Lindströms artikel i dagens Hbl 9.11 sid 14-15 speciell det som står nere i spalt 1. I klartext: penningsystemet som baserar sig på skuldsättning måste ersättas med något annat. Köpkraftskistributionen som baserar sig på löneinkomst mås
Håll med14Helt fel!15
Friskt vågat 2.11 2009 kl. 14.23
Lätt att skoija med Jesus
Hade varit lite mer fräscht om Hbl hade gjort Arhinmäki som Muhammed istället för Jesus. "Ingen blir profet i sitt eget land". Varför inte?
Håll med21Helt fel!13
Ove Stenmark 1.11 2009 kl. 9.59
Det ser lyckligtvis dåligt ut för vänstern. Antigen ger de avkall på sina traditionella irrläror och förstör sina möjligheter som alternativ eller så återtar de en radikalare position, vilket var början på slutet för 20 år sedan. Som politiker är Arhinmäki ingenting. Som idol åt förvirrade tonåringar möjligen någonting.
Håll med20Helt fel!24
inrikes

Människorätt
Ny strimma hopp för Groznyjs ängel
Litauens Högsta domstol väntar en vecka med domen mot Hadizhat Gatajev, ängeln från Groznyj som kanske ändå inte får stanna i Finland.› Läs mera
ekonomi
STUVARSTREJKEN
Ingen lösning i hamnstrejken
Medlingen av hamnstrejken fortsätter vid lunchtid i morgon. Då deltar även fackcentralen FFC:s och Finlands Näringsliv EK:s direktörer. › Läs mera
ekonomi
GREKLAND
Kyrkan arg över skattekrav
En av grekisk-ortodoxa kyrkans högsta företrädare anklagar nu den socialdemokratiska regeringen för "fientlighet", sedan den beslutat att även kyrkan måste hjälpa till att få Grekland ur den ekonomiska krisen.› Läs mera
inrikes

STUVARSTREJKEN
Ryska chaufförer snart utan mat
Vladimir har väntat en vecka på sin last i hamnen i Kotka. Han drygar ut sin knappa kost genom att pilka mört och små abborrar.› Läs mera
inrikes

MUTMISSTANKE
Tiura hoppas att rapport blir offentlig
Riksdagsledamot Marja Tiura (Saml) hoppas att Utbildningsstyrelsen offentliggör sin granskning av Anna Tapio-skolans stiftelse, eller åtminstone slutsatsen i den.› Läs mera
helsingfors
KÄNSLIGT MATERIAL
Polisledningen misstänker försummelse
Polisstyrelsen anser att det finns skäl att misstänka försummelse när känsligt material hamnade på ett sopflak i Böle i Helsingfors.› Läs mera
ekonomi
SVERIGE
Färjestrejken avblåst
Färjetrafiken under påsken är räddad. Arbetsgivaren kapitulerade på tisdagen och därmed är sjöbefälens pensionsålder fortfarande 60 år i Sverige.› Läs mera
ekonomi
FONDER
EU bråkar om hedgefonder
EU:s finansministrar har inte lyckats komma överens om en ny reglering av högriskfonder. Britter och fransmän är på kollisionskurs.› Läs mera
utrikes
MELLANÖSTERN
Mitchell ställer in besök
Relationerna mellan Israel och dess viktigaste allierade USA är mitt inne i en allvarlig diplomatisk kris. USA:s specialsändebud i Mellanöstern George Mitchell skuter nu upp ett planerat besök i Israel och Västbanken.› Läs mera
inrikes

KÄNDISJAKT
Victoria Beckham landade i Åbo
Victoria Beckham landade i Åbo kring klockan 17 i dag. Hon lämnade USA ungefär samtidigt som maken David låg på Sakari Oravas operationsbord i går. Intresset bland fotograferna var enormt.› Läs mera
utrikes

THAILAND
Demonstranter hällde ut blod
Demonstrationerna mot Thailands premiärminister visar inga tecken på att avta. I dag hällde demonstranterna ut omkring 300 liter människoblod utanför premiärminister Abhisit Vejjajivas kontor.› Läs mera
ekonomi
KRISPROGRAM
EU sluter upp bakom Grekland
Grekland har nu fått grönt ljus av EU för sitt krispaket. Men euroländerna står beredda att sjösätta en räddningsaktion om ekonomin ändå skulle kollapsa.› Läs mera
Senast publicerade
- Ryska chaufförer snart utan mat 03.30
- Rätten att kränka ändå okränkbar 00.00
- Inter och Sevilla vidare i Champions 23.38
- Jokerit bara ett steg från fiasko 21.44
- IFK satte Blues på plats 21.44
- Kyrkan arg över skattekrav 21.17
- Ingen lösning i hamnstrejken 20.58
- Boliden lastar zinkfartyg i Karleby 20.44
- EU bråkar om hedgefonder 20.30
- Tiura hoppas att rapport blir offentlig 19.50

STUDENTEXAMEN
Abina skrev om värnplikt och webb
I går skrev drygt 2 200 abiturienter essäprovet i modersmål på svenska. Läs provet här!
› Läs meraBloggar
Sportbloggen Självutnämnda sportsnillen spekulerar
Beckhamhysteri
Kan inte känna annat än medlidande för de människor som står utanför en klinik i Åbo för att få en skymt av David Beckha...
Jonas von WendtNöjesbloggen Vi var säkert där också
Fullt krig om dina stålar
Det är står klart redan nu att det blir en lång, het och högljudd festivalsäsong 2010. Knappt har ekot från Den...
Janne StrangHbls kulturblogg Anteckningar från fjärde våningen
Heja Johanna!
Såg ni finalen av ”På spåret”, SVT1? Jag ska erkänna att jag inte följt programmet slaviskt den här s...
Lorna BartramHundkojan Indy lär Annika Madejska att sitta fint
Rubbade rutiner
I vanliga fall har Indy sina rutiner. Man går upp vid 09.00, går på första långa rundan, gör nummer ett och nummer...
annikamadejskaParkvakten Helsingforsredaktionens blogg
Vitt så långt ögat når
Gårdarna i stenstaden töms på snö. Men på många ställen flyttas inte längre än ut till gatan där det finns en massa snö från förut...
TommyLänkar
- Redaktionen
- › Hbl-kortet
- › Agenda
- › Kontaktuppgifter


