sport
LEHTIKUVA / Kimmo Mäntylä

Nordisk kombination

Manninen siktar på två guld

Publicerad: 29/01 22:16 ›uppdaterad: 29/01 22:16

En tävling till. Hannu Manninen är sugen på framgångar i de olympiska spel som han beskriver som de sista i karriären.

OS Det var meningen att Hannu Manni­nen skulle delta i OS i en individuell tävling och i lagtävlingen. Men med bara dryga två veckor kvar till OS-starten har Manninen kommit på andra tankar. Han deltar även i tävlingen i normalbacken. Ett tele­fonsamtal av träningschefen Kari Niemi-Nikkola blev avgörande.
– Först stod jag fast vid mitt gamla beslut. Jag hade gjort upp vinterns tidtabell med hänsyn till familjen och mina pilotstudier. Jag nämnde om telefonsamtalet för min fru Heli, som bad mig att fundera på nytt. Hon ansåg att det här blir min sista chans att knipa OS-medalj i en individuell tävling, säger Manninen.
En annan faktor som underlättade beslutet var att Manninen har möjlighet att skjuta upp sina pilotstudier till mars och dessutom är det en klar fördel att vara i Vancouver vid en tidigare tidpunkt.
– Jag åker till Vancouver 10.2 när jag ursprungligen skulle åka dit 16.2. Det ger ett betydligt bättre utgångsläge för lagtävlingen och den andra individuella tävlingen när man har hunnit bekanta sig med spåren och backarna. Men det är klart att den första tävlingen blir utmanande. Jag har två tentdagar innan den långa flygresan till Kanada. Det blir bara tre dagar att vänja sig vid de nya förhållandena.
Hedern först
Manninen deltar i sina femte olympiska spel. Han var med som debutant i Lillehammer 1994 när han var bara 15 år gammal. Då slutade han på 38:e plats i den individuella tävlingen. Även om han under sina bästa år varit så gott som oslagbar saknas en OS-medalj från en individuell tävling. Den bästa personliga placeringen är VM-guld i Sapporo 2007. OS-medaljer från lagtävlingen har Manninen tre av.
– Det är statistiskt rätt att jag saknar en individuell medalj, men det är inte orsaken till min comeback. Att representera sitt eget land i OS är en hederssak – medaljer är extra krydda. Mitt primära mål i årets OS blir utan tvekan lagtävlingen. Det är något speciellt med tävlingen när man jobbar som lag tillsammans. OS-guld är målet och chanserna är bra när vi har samma lag på benen som vann VM-guld 2007.
– Säsongen har visat att jag med en avslappnad prestation kan vinna vilken tävling som helst och självfallet också en OS-tävling.
OS avslutar dock inte säsongen för Manninen.
– Jag är åtminstone med i FM i Ounasvaara i mars. Det är alltid roligt att tävla för hemmaföreningen i hemtrakterna. Men annars får vi se hur tävlingskalendern formas. Familjen och studierna bestämmer, säger Manninen.
Niclas Lönnqvist
niclas.lonnqvist@hbl.fi




Debatten är avslutad

5.2 2010 kl. 22.31



helsingfors

TEATERRENOVERING

Kafé Kafka läggs ner

Svenska teatern har sagt upp kontraktet med Kafé Kafka i samband med den renovering av teaterhuset som nu inleds.› Läs mera

inrikes

RÄTTEGÅNG

Hustrun åtalas för mord i Ulvsbyfallet

Rättegången kring Ulvsbydråpet inleds i mitten av april.› Läs mera

ekonomi

HANDEL

Social shopping oroar köpmän

Allt fler bloggare testar nya produkter och rapporterar om dem på nätet. När näthandeln och de sociala medierna samverkar blir konsumenterna allt mer medvetna, men köpmännen bekymrade.› Läs mera

inrikes

DOMSTOLSBESLUT

Nord Stream får fortsätta röja minor

Gasledningsbolaget Nord Stream får fortsätta röja minor där gasledningen ska byggas i Östersjön. › Läs mera

kultur

RECENSION | ROCK

Arvingarna tar över

Äntligen finns det ett band som stolt, utan skam och rejält med hår under armarna får det att slå nya gnistor runt Angus Youngs musikaliska arv. Och Airbourne, de kommer också från Australien.› Läs mera

inrikes

SFP

Johansson blir ny partisekreterare

SFP:s arbetsutskott föreslår att Johan Johansson efterträder Ulla Achrén som partisekreterare. Det slutliga beslutet fattas av partistyrelsen på fredag.› Läs mera

inrikes

VÄDRET

Våren är inte försenad

Mars har känts ovanligt kall hittills, men det finns ingen anledning att hänga läpp. Våren är inte försenad. Men marginalen är inte stor.› Läs mera

helsingfors

POLISHUSET I BÖLE

Brottsanmälan mot bilder i soporna

En brottsanmälan har lämnats in mot det polismaterial som hittats på ett sopflak i Böle.› Läs mera

helsingfors

TERMINSAVGIFTER

Studenter demonstrerar i Helsingfors

Ett par hundra studenter demonstrerar för en avgiftsfri utbildning och för den akademiska friheten på Senatstorget i Helsingfors.› Läs mera

ekonomi

PROGNOS

PTT: Strejken bromsar BNP-tillväxten

Hamnstrejken har hittills bromsat Finlands BNP-tillväxt för i år med 0,2 procent. Det uppger Pellervo ekonomiska forskningsinstitut PTT.› Läs mera

inrikes

UPPSÄGNINGSTVIST

Korhonen får 80 000 av Alma Media

Alma Media blir den första arbetsgivaren i Finland som döms för att ha diskrimenerat en arbetstagare för dennes sexuella läggning. Journalisten Johanna Korhonen vann tvisten i hovrätten.› Läs mera

utrikes

TRONDHEIM

Lavin drog med sig stugor i Norge

Flera stugor och byggnader har slitits av en lavin nära Oppdöl i Sunndal söder om Trondheim.› Läs mera

annonsera här