Nordisk kombination
Manninen siktar på två guld
Publicerad: 29/01 22:16 ›uppdaterad: 29/01 22:16
En tävling till. Hannu Manninen är sugen på framgångar i de olympiska spel som han beskriver som de sista i karriären.
OS Det var meningen att Hannu Manninen skulle delta i OS i en individuell tävling och i lagtävlingen. Men med bara dryga två veckor kvar till OS-starten har Manninen kommit på andra tankar. Han deltar även i tävlingen i normalbacken. Ett telefonsamtal av träningschefen Kari Niemi-Nikkola blev avgörande.
– Först stod jag fast vid mitt gamla beslut. Jag hade gjort upp vinterns tidtabell med hänsyn till familjen och mina pilotstudier. Jag nämnde om telefonsamtalet för min fru Heli, som bad mig att fundera på nytt. Hon ansåg att det här blir min sista chans att knipa OS-medalj i en individuell tävling, säger Manninen.
En annan faktor som underlättade beslutet var att Manninen har möjlighet att skjuta upp sina pilotstudier till mars och dessutom är det en klar fördel att vara i Vancouver vid en tidigare tidpunkt.
– Jag åker till Vancouver 10.2 när jag ursprungligen skulle åka dit 16.2. Det ger ett betydligt bättre utgångsläge för lagtävlingen och den andra individuella tävlingen när man har hunnit bekanta sig med spåren och backarna. Men det är klart att den första tävlingen blir utmanande. Jag har två tentdagar innan den långa flygresan till Kanada. Det blir bara tre dagar att vänja sig vid de nya förhållandena.
Hedern först
Manninen deltar i sina femte olympiska spel. Han var med som debutant i Lillehammer 1994 när han var bara 15 år gammal. Då slutade han på 38:e plats i den individuella tävlingen. Även om han under sina bästa år varit så gott som oslagbar saknas en OS-medalj från en individuell tävling. Den bästa personliga placeringen är VM-guld i Sapporo 2007. OS-medaljer från lagtävlingen har Manninen tre av.
– Det är statistiskt rätt att jag saknar en individuell medalj, men det är inte orsaken till min comeback. Att representera sitt eget land i OS är en hederssak – medaljer är extra krydda. Mitt primära mål i årets OS blir utan tvekan lagtävlingen. Det är något speciellt med tävlingen när man jobbar som lag tillsammans. OS-guld är målet och chanserna är bra när vi har samma lag på benen som vann VM-guld 2007.
– Säsongen har visat att jag med en avslappnad prestation kan vinna vilken tävling som helst och självfallet också en OS-tävling.
OS avslutar dock inte säsongen för Manninen.
– Jag är åtminstone med i FM i Ounasvaara i mars. Det är alltid roligt att tävla för hemmaföreningen i hemtrakterna. Men annars får vi se hur tävlingskalendern formas. Familjen och studierna bestämmer, säger Manninen.
Niclas Lönnqvist
niclas.lonnqvist@hbl.fi
helsingfors

TEATERRENOVERING
Kafé Kafka läggs ner
Svenska teatern har sagt upp kontraktet med Kafé Kafka i samband med den renovering av teaterhuset som nu inleds.› Läs mera
inrikes
RÄTTEGÅNG
Hustrun åtalas för mord i Ulvsbyfallet
Rättegången kring Ulvsbydråpet inleds i mitten av april.› Läs mera
ekonomi
HANDEL
Social shopping oroar köpmän
Allt fler bloggare testar nya produkter och rapporterar om dem på nätet. När näthandeln och de sociala medierna samverkar blir konsumenterna allt mer medvetna, men köpmännen bekymrade.› Läs mera
inrikes

DOMSTOLSBESLUT
Nord Stream får fortsätta röja minor
Gasledningsbolaget Nord Stream får fortsätta röja minor där gasledningen ska byggas i Östersjön. › Läs mera
kultur

RECENSION | ROCK
Arvingarna tar över
Äntligen finns det ett band som stolt, utan skam och rejält med hår under armarna får det att slå nya gnistor runt Angus Youngs musikaliska arv. Och Airbourne, de kommer också från Australien.› Läs mera
inrikes

SFP
Johansson blir ny partisekreterare
SFP:s arbetsutskott föreslår att Johan Johansson efterträder Ulla Achrén som partisekreterare. Det slutliga beslutet fattas av partistyrelsen på fredag.› Läs mera
inrikes

VÄDRET
Våren är inte försenad
Mars har känts ovanligt kall hittills, men det finns ingen anledning att hänga läpp. Våren är inte försenad. Men marginalen är inte stor.› Läs mera
helsingfors

POLISHUSET I BÖLE
Brottsanmälan mot bilder i soporna
En brottsanmälan har lämnats in mot det polismaterial som hittats på ett sopflak i Böle.› Läs mera
helsingfors

TERMINSAVGIFTER
Studenter demonstrerar i Helsingfors
Ett par hundra studenter demonstrerar för en avgiftsfri utbildning och för den akademiska friheten på Senatstorget i Helsingfors.› Läs mera
ekonomi

PROGNOS
PTT: Strejken bromsar BNP-tillväxten
Hamnstrejken har hittills bromsat Finlands BNP-tillväxt för i år med 0,2 procent. Det uppger Pellervo ekonomiska forskningsinstitut PTT.› Läs mera
inrikes

UPPSÄGNINGSTVIST
Korhonen får 80 000 av Alma Media
Alma Media blir den första arbetsgivaren i Finland som döms för att ha diskrimenerat en arbetstagare för dennes sexuella läggning. Journalisten Johanna Korhonen vann tvisten i hovrätten.› Läs mera
utrikes
TRONDHEIM
Lavin drog med sig stugor i Norge
Flera stugor och byggnader har slitits av en lavin nära Oppdöl i Sunndal söder om Trondheim.› Läs mera
Senast publicerade
- Social shopping oroar köpmän 16.15
- Seta jublar över hovrättens beslut 15.36
- Våren är inte försenad 15.22
- Hustrun åtalas för mord i Ulvsbyfallet 15.17
- Lavin drog med sig stugor i Norge 15.10
- Nord Stream får fortsätta röja minor 14.32
- Brottsanmälan mot bilder i soporna 14.18
- Halonen hälsar på Putin på måndag 14.08
- Studenter demonstrerar i Helsingfors 13.57
- Kafé Kafka läggs ner 13.13
SPORTÅRET 2010
Sportåret 2010 är här
OS i Vancouver och fotbolls-VM i Sydafrika är de givna höjdarna under ett idrottsår späckat med godbitar. Här ligger kalendern som det lönar sig att återkomma till.
› Läs meraBloggar
Sportbloggen Självutnämnda sportsnillen spekulerar
Viva Pasi!
Pasi Rautiainen är i högform i Canal Plus Championsstudio. Sjukt roligt! ...
Jonas von WendtHbls kulturblogg Anteckningar från fjärde våningen
Konstnärer: går barfota och klär sig i mossa
Jag brukar tänka att Österbotten är en bra grogrund för kultur i alla former, men man undrar hur det är ställt e...
Philip TeirHundkojan Indy lär Annika Madejska att sitta fint
Rubbade rutiner
I vanliga fall har Indy sina rutiner. Man går upp vid 09.00, går på första långa rundan, gör nummer ett och nummer...
annikamadejskaParkvakten Helsingforsredaktionens blogg
Vitt så långt ögat når
Gårdarna i stenstaden töms på snö. Men på många ställen flyttas inte längre än ut till gatan där det finns en massa snö från förut...
TommyNöjesbloggen Vi var säkert där också
Blixt och dunder
Jag har sett rockmusikens framtid, i backspegeln. Den är fin. Låter gör den också. Riff. Och raff. Ett-två-tre-...
TommyLänkar
- Redaktionen
- › Hbl-kortet
- › Agenda
- › Kontaktuppgifter

