OS-BADMINTON
Ville Lång har blivit en vinnare
Publicerad: 09/08 23:16 ›uppdaterad: 09/08 23:16
Tidigt i morgon bitti blir Ville Lång den första finländska badmintonspelaren som når tredje omgången i en OS-turnering. Den enda som kan stoppa honom är Ville Lång själv.
PEKING Lång håller på att dra maximal nytta av en drömlottning. Första omgången avklarades planenligt då ukrainaren Vladislav Drustjenko besegrades i raka set. Nästa uppgift blir en på pappret ännu enklare motståndare, USA:s Raju Rai.
- Det hänger inte på motståndaren hur det går då. Om jag vinner eller inte är fast i det egna spelet.
Är du säker på att gå vidare om du spelar på den nivå du kan?
- Utan tvekan, slår Lång fast.
Rai är 85:e på världsrankingen och tog sig vidare till andra omgången på ett Wild Card. Lång erkänner att han inte vet mycket om amerikanen som väntar i morgon, men helt obekant är han inte.
- Vi har mötts en gång tidigare. Då hade jag spysjukan och förlorade. Jag vet lite hur han spelar så det blir ingen överraskning. Han är mera av en försvarsspelare.
Mycket mera defensiv än öppningsmotståndaren Vladimir Drustjenko kan amerikanen knappast vara. Det var Lång som stod för allt attackspel i en match som finländaren vann med 21-12, 21-19.
Den badmintonkunniga publiken på plats i den imponerande Peking-hallen gav ovationer när Långs smashar dunkade ner i mattan.
- Jag är ändå missnöjd med min smash, ganska svagt fungerade den.
Men gav den inte många poäng?
- Jo, men det var ju det enda slag jag slog. Han spelade så på försvar att jag måste attackera. Annars skulle vi vara kvar där ute ännu, säger Lång skrattande, en kvart efter sin första OS-seger.
23-åringen formligen osar av självförtroende. I ryggen har han karriärens bästa år då han blivit van att ta hem jämna matcher och hela turneringar. Kort sagt har han lärt sig hur man vinner, och inte ens OS-debuten kunde rubba lugnet.
- Jag var faktiskt inte det minsta nervös. Ärligt talat var jag lite orolig när jag före matchen inte hade något som helst tvivel på att jag skulle vinna. Men det gick ju bra, säger Lång, fullständigt inställd på att i morgon göra något ingen annan finländare har lyckats med.
- Alla väntar sig att jag ska gå till tredje omgången. Och det gör jag ju själv också.
Ville Lång höjer förväntningarna - så då tar vi väl efter. Med det flyt han har nu, varför skulle han inte kunna vinna också sin tredje match och ta sig vidare till kvartsfinal? Det först vore en riktig bedrift.
CHRISTOFFER HERBERTS
09-1253 235, christoffer.herberts@hbl.fi
Ville Lång möter amerikanen Rai kl. 6.55 i morgon.
PROFILER
Ville Lång, Finland
Ålder: 23.
Längd/vikt: 177 cm, 75 kg.
Bosatt i: Helsingfors.
Världsrankning: 43.
Favorithobby: Poker.
Raju Rai, USA
Ålder: 25.
Längd/vikt: 180 cm, 70 kg.
Bosatt i: Orange County, Kalifornien.
Världsranking: 85.
Favorithobby: Se på tv och film.
Senast publicerade
- SAS ber ägarna om en halv miljard euro 16.29
- Schlager-EM sålde slut direkt 16.19
- Lindman och Mannola som musikal 16.00
- Femton döda i barnhemsbrand 15.58
- Ingen publik då hustrun hördes 15.39
- Nya EU-kommissionen godkänd 15.30
- Mervi vill skilja sig – för 15:e gången 15.28
- Tre män kopplas till soldaternas död 15.03
- Sealife fick elektriska ålar 13.46
- Bertell ny teaterchef vid Wasa Teater 13.19
KALENDER
Sportåret 2010 är här
OS i Vancouver och fotbolls-VM i Sydafrika är de givna höjdarna under ett odrottsår späckat med godbitar. Här ligger kalendern som det lönar sig att återkomma till.
› Läs meraBloggar
Sportbloggen Självutnämnda sportsnillen spekulerar
Välkommen tillbaka Jonatan
TPS kan nog bli att räkna med trots allt. Hämäläinen, Brown, Kujala, Valakari med flera lämnade ett ruskigt ...
Jonas von WendtHbls kulturblogg Anteckningar från fjärde våningen
Som din dag, Maud…
Sveriges centerpartistiska näringsminister Maud Olofsson berättar hur hon klarar av alla politiska motgång...
Pia IngströmHundkojan Indy lär Annika Madejska att sitta fint
Grattis Indy 1 år!
I dag fyllde Indy 1 år! Svårt att tro att det har gått ett helt år sedan vår kennel meddelade att valparna fötts ...
annikamadejskaParkvakten Helsingforsredaktionens blogg
Livsfarligt därute!
Ont i nacken är den nya folksjukdomen. Den drabbar alla som vågar sig ut på gatan. På vår hemgård till exempel h...
TommyNöjesbloggen Vi var säkert där också
Massiv Green Day-konsert att vänta
När ”världens största punkband” Green Day kommer till Helsingfors största konsertplats i Byholmen ...
Janne StrangLänkar
- Redaktionen
- › Hbl-kortet
- › Agenda
- › Kontaktuppgifter
