ledare

28.7.2010

Kyrkan har förlorat kampen om vigselrätt

Publicerad: 28/07 00:00 ›uppdaterad: 28/07 08:31

Om kyrkan avsäger sig vigselrätten klargör den sin värdeledande uppgift i samhället. Bland det viktigaste är att välsigna.

Hannu Olkinuora

Det könsneutrala äktenskapet har medvind som tycks vara överraskande – men är det inte. Den breda och snabba acceptansen avslöjar att tanken ligger i tiden. Det finns motståndare men saken har mognat under de senaste åren.
Äktenskap och vigsel är två relaterade men skilda saker. Äktenskap är ett förhållande som enligt kyrkan har stiftats av självaste Gud och avser man och kvinna men som för samhället mest handlar om släktens fortbestånd, arvsrätt och ordning. Vigsel är samhällets eller samfundets sätt att auktorisera löften parter – individer, släkten osv. – emellan.
Frågan om vigselrätten klev till förstasidor först då den avgående biskopen Eero Huovinen i Helsingfors uttalade sig om saken även om den har debatterats och förberetts länge både i gräsrötterna och i maktens korridorer, i riksdagen såväl som på kyrkans riksdag kyrkomötet.
Nu önskar de största politiska partierna att den nya lagen ska vara med i regeringsprogrammet efter vårens riksdagsval.
Det könsneutrala äktenskapet eller vigsel av samkönade par är inget nytt i världen. Det har godkänts även i vissa delstater i det familjenära USA. De lokala kyrkorna har antingen fortsatt att viga enligt sin egen praxis eller – fråntagna vigselrätten – välsignat den obligatoriska civila vigseln. Det är alltså inte något som enbart händer i det i vissa avseenden smått demoniserade Sverige, som är den enda att även viga samkönade par i kyrkan.
Nu väljer den finska kyrkan att gå i kamp för den kyrkliga vigseln. Tyvärr är slaget redan förlorat.

Att försvara vigseln som Guds bestämda anvisning håller inte teologiskt. Äktenskap är inte synonymt med vigsel. Den nuvarande ritualen kom dessutom till först på medeltiden, delvis av kyrkans ekonomiska intressen. I dagens läge väljer var tredje brudpar kyrkan till sin första vigselakt. För de andra äktenskapen – som ju är en växande marknad – får kyrkan inte förtroende av ens hälften.  
Av kyrkans förrättningar har vigseln förlorat mest i kristlig karaktär och symbolik. För allt fler unga brudpar är akten mest ett förspel för hejvilt festande. Höggravida brudar kommer till altaret iklädda vit prinsessdröm till toner av ungdomstango. Över hälften av de förstfödda blir till i icke-gifta förhållanden.
Typiskt nog har kyrkan inte än fört statistik för välsignande av äktenskap. Men verktygen finns. Ordningen för välsignelse av äktenskap är förbluffande lik vigsel – till den grad att de flesta i församlingen inte förstår att det inte var en riktig vigsel de var vittnen till.

Att både foga sig för könsneutrala äktenskap och avstå sin vigselrätt skulle vara fördelaktigt för kyrkan. Därmed kunde kyrkan både dra sig tillbaka från ”världens” dunster helt i den lutherska regementlärans anda. Samtidigt kunde kyrkan klargöra sina egna uppgifter i världen, bland vilka det viktigaste ju är att förmedla budskapet om Guds kärlek – med andra ord: att välsigna.
Denna dubbellösning skulle kunna gå hem både hos de konservativa som vill höja kyrkans teologiska profil och de toleranta som vill agera mer inkluderande.
Att anpassa den juridiska omgivningen till rådande praxis är att erkänna realiteter och se nya möjligheter, inte låta sig kuvas av den så kallade världen. Kyrkan har fortfarande uppdraget att vara värdeledare i samhället.
029080 1365, hannu.olkinuora@hbl.fi




Debatten är avslutad

4.8 2010 kl. 10.05



Ove Stenmark 29.7 2010 kl. 16.09

Lars Herzberg kritiserar i dag Kankkonens argumentering och frågan om varför inte andra konstellationer än par bör få gifta sig genom en dum utflykt i en jämförelse mellan rättigheter för språkgrupper och antydan där om kostnader. Men kostar respekten människor emellan för mycket i andra fall än de gällande normala och homosexuella? Oscar Ohlis tyckte också att K:s frågor var simpla, men är givetvis inte själv skickad att svara ens på dem. Nå, varför borde inte polygami samt äktenskap mellan föreningar och institutioner tillåtas? Onaturligt?


Håll med2Helt fel!2

Patriot 29.7 2010 kl. 15.50

Är man vinksad eller...i tiden eller inte...bögar o flator kan gifta sig i Z:as kontor...inte i Kyrkan. Anser att homosexuella inte skall ha samma rättigheter som heterosexuella.


Håll med2Helt fel!3

Namnlös 28.7 2010 kl. 23.30

"Den breda och snabba acceptansen avslöjar att tanken ligger i tiden. Det finns motståndare men saken har mognat under de senaste åren." Skitsnack av en besserwisser journalist som vill klättra i karriären.


Håll med1Helt fel!4

Sanningen 28.7 2010 kl. 16.15

... är förstås den att de homosexuella aldrig accepterar mindre än en fullvärdig välsignelse- och vigselakt i kyrkan. Det inser staten och media. Detta är den verkliga orsaken bakom det tryck dessa två instanser lägger på kyrkan om att acceptera den tidsanda eller folkopinion de är självutnämnda talesmän för.


Håll med3Helt fel!2

Namnlös 28.7 2010 kl. 16.06

Kyrkan förmedlar välsignelser. En tidning förmedlar nyheter. Men vi ska inte lägga oss i den andres jobb.


Håll med4Helt fel!4

Namnlös 28.7 2010 kl. 16.06

Kyrkan förmedlar välsignelser. En tidning förmedlar nyheter. Men vi ska inte lägga oss i den andres jobb.


Håll med1Helt fel!4

pad 28.7 2010 kl. 10.47

fastän jag senare utskrev mej från kyrkan...

är jag ännu också glad över att mitt äktenskap -genom vigseln i kyrkan- accepterades även officiellt.
I andra länder är man tvungen att först gå till någotslags statligt ämbete, för att senare få gifta sej "på riktigt".
Hoppas att kyrkan i FIN accepterar "könsneutrala äktenskap";
Det handlar ju endast om Kärleken, som t.o.m. Jesus pratade om !!!


Håll med9Helt fel!3

inrikes

debatt

10 påståenden om finlandssvenskar

"Svenskspråkiga har för mycket makt - och 9 andra påståenden om finlandssvenskar" behandlades i Suomen Kuvalehti nr 34. Hbl har gjort en egen version där vi studerar samma påståenden. › Läs mera

inrikes

Politik

Valkampanjen drar ut i cyberrymden

Vi ska finnas där väljarna finns, resonerar de politiska partierna inför riksdagsvalet nästa år. Och loggar in på Facebook.› Läs mera

sport

ROADRACING

Roadracingförare dog i krasch

Den japanske Moto2-föraren Shoya Tomizawa har dött i sviterna av en krasch under San Marinos VM-tävling i roadracing.› Läs mera

kultur

Radio

"Vi är skrämmande nära lyssnarna"

- Det är sorgligt men sant att vi på sätt och vis blivit unika eftersom så många andra kanaler lämnat det här sättet att jobba. I stället tyr de sig till uppifrån styrda spellistor, säger Ville Blåfield, förman på Radio Helsinki. Kanalen firar tio år som en del av Helsingfors stadskultur. › Läs mera

helsingfors

Olika trafiklösningar behövs i Storåker

Nästa månad flyttar de första storåkerborna i Esbo in. Bussen rullar redan genom området och flera turer utlovas efter årsskiftet. Staden vill att elbilar och spårvagnar ska lappa det framtida glappet mellan husdörren och metrostationen i Bågparken. › Läs mera

utrikes

KATASTROFTILLSTÅND

Över 20 döda i regn i Guatemala

Minst 21 personer dog under helgen på grund av hårda regn i Guatemala. Av dessa dog 10 när en buss blev begravd under ett jordskred.› Läs mera

kultur

TÄVLING

Vilken läsarbild är somrigast?

Innan midsommar utlyste vi tävlingen årets sommarbild på hbl.fi och i tidningen. En jury har nu valt ut tio av tävlingsbidragen att delta i finalen. Vinnarbilden röstar du fram!› Läs mera

utrikes

FRED

BBC: Eta utlyste vapenvila

Den baskiska separatistorganisationen Eta har utlyst en vapenvila. Eta meddelade om sitt beslut i en videoinspelning som skickats till BBC.› Läs mera

boende

HELSINGFORS

Lummiga Kasberget lockar unga

Nu har de unga paren och barnfamiljerna upptäckt Helsingforsstadsdelen Kasberget. När man söker sig bort från kvarteren kring köpcentrumet hittar man en lummig och havsnära stadsdel - där folk trivs.› Läs mera

ekonomi

TRAFIKAVGIFTER

Gröna vill att ryska långtradare betalar för vägarna

De gröna föreslår en vägavgift för den tunga trafiken. Intäkterna från avgiften kunde användas till att utveckla spårnätet. Därtill skulle VR få rabatt på de avgifter som Kommunikationsministeriet tar för användandet av spåren.› Läs mera

helsingfors

Boende

Urbana innergårdar lockade hundratals

Vi trängs i tysta, lydiga led för att få en titt på tio mer, eller mindre, välbevarade innergårdar i Rödbergen, Eira och Ulrikasborg.› Läs mera

kultur

EKONOMI

Allt vanligare att författare lever på understöd

Det statliga stödsystemet har blivit en etablerad del av den fria författarens yrkesliv. Författarnas liv karakteriseras av en ovisshet kring inkomsten och ett ständigt sökande av stödpengar.› Läs mera

annonsera här