ledare
Teckning: Wilfred Hildonen.

8.2.2010

Nya institutioner behövs inte

Publicerad: 08/02 00:00 ›uppdaterad: 08/02 08:49

Utrikesminister Alexander Stubb vill ha ett transatlantiskt solidaritetsfördrag mellan EU och USA - utanför Nato.

Det finns ett behov av ett nytt transatlantiskt partnerskap. Det anser utrikesminister Alexander Stubb (Saml). I ett tal i London lade han fram fem konkreta förslag till hur detta förstärkta partnerskap kunde se ut.

 

Stubb efterlyser ett solidaritetslöfte där EU och USA förbinder sig till stödja varandra inom civilkrishantering - dit Stubb räknar både naturkatastrofer och terroristattacker. Grön ekonomi, frihandel, en gradvis öppning mot länder utanför EU-USA axeln och en expertgrupp som har till uppgift att komma med förslag om hur samarbetet kunde utvecklas vidare, hör till visionerna.

Goda relationer mellan EU och USA är viktiga. Men Stubbs förslag väcker onekligen förvåning. Det finns redan ett naturligt samarbetsforum för transtlantiska relationer och det är Nato. Eftersom en överväldigande majoritet av EU:s medlemmar också är Natomedlemmar kan man fråga sig vilka denna nya pakt skulle tjäna.

Ännu fler frågor väcker Stubbs visioner om att gradvis öppna samarbetsfördraget mellan EU och USA för medlemmar utanför unionen och Förenta staterna.

Dit hör till exempel Norge, Island och Turkiet - som redan nu är en integrerad del av Norden och Nato.

 

Det mesta Stubb föreslår dök upp i amerikanska utrikesministern Hillary Clintons tal i L'Ecole Militaire i Paris ett par dagar senare. Säkerhet ska betraktas ur ett brett perspektiv. Men Clintons verktyg är Natos nya strategi, ett förnyat Nato-Ryssland råd samt organisationen för säkerhet och samarbete i Europa, OSSE.

I samma veva tar Clinton avstånd från Rysslands och president Dmitrij Medvedevs förslag till en ny säkerhetsstruktur för Europa - som skulle ersätta åtminstone Nato men också organisationen OSSE.

Man kan inte dela upp säkerhet, menar Clinton. Hon tillägger att de gemensamma målen bäst kan nås inom ramen för existerande institutioner och det har hon rätt i.

Clinton säger också klart ut att Natos artikel fem, där ett anfall mot en av medlemmarna betraktas som ett anfall mot alla, ska finnas kvar.

Allt Stubb föreslår kunde alltså skötas inom ramen för redan existerande institutioner - plus FN, som ingendera egentligen nämner.

Vad är då Stubb ute efter? Eftersom Nato redan finns som transatlantiskt form, men Finland inte är medlem, infinner sig tanken att det transatlantiska kompanjonskap Stubb efterlyser egentligen är avsett för att binda icke-Natoländer i Europa närmare USA.

Som argument använder Alexander Stubb Lissabonfördraget och de möjligheter detta åtminstone teoretiskt sett öppnar för att öka EU:s betydelse på den internationella arenan. Men unionen har själv sett till att tunga utrikespolitiska beslut fortfarande är förankrade i enskilda länders huvudstäder.

Varken britter, tyskar eller fransmän vill ge ifrån sig alltför mycket på den fronten. Den solidaritet med helheten som Finland är så mån om att framhålla har inte alltid en lika självklar plats i de stora EU-ländernas tänkande.

 

Varför just nu , kan man också med fog fråga sig.

Kanske vill Finlands utrikesminister betona vikten av att Europa och USA stärker sina inbördes band? Ett lämpligare tillfälle ges knappast än nu då USA har en president som de flesta européer gärna skulle se att sitter kvar vid rodret på den amerikanska statsskutan så länge som möjligt. Men eftersom amerikanernas eufori inte är lika stor gäller det att agera snabbt.

Transatlantisk solidaritet utanför Nato kunde vara lättare att marknadsföra i Finland än solidaritet som bygger på ett medlemskap i Nato.

Faran är att det kunde leda till onödiga - och dyra - dupliceringar.

.

Stubb, Clinton och Medvedev är ändå inne på rätt linje. En föränderlig värld kräver innovativa lösningar när det gäller säkerhet.

Men det är realistiskt att utnyttja de institutioner som redan finns - EU, OSSE och Nato, inklusive Nato-Ryssland-rådet - och lägga ned energi på att utveckla dem i stället för att skapa en ny organisation.

09-1253 224, yrsa.grune@hbl.fi




Debatten är avslutad

15.2 2010 kl. 15.45



inrikes

TRAFIK

Polisen varnar för hala vägar

Ovanligt många bilister har kört av vägen på riksväg 3 och 4 under kvällens lopp. › Läs mera

inrikes

SKOLA

Arbetsgrupp vill  ge unga studieplats snabbare

Framtidens nybakade studenter ska inte behöva sträckläsa för urvalsprov till högskolor föreslår en arbetsgrupp. › Läs mera

inrikes

OFOG

Forum vädras efter sprejattack

Attacken i köpcentret i Helsingfors var förbi på ett ögonblick.› Läs mera

inrikes

OLYCKA

Granat skadade beväring

En beväringen skadade handen och benet lindrigt i en olycka i Uttis på tosdag eftermiddag.› Läs mera

helsingfors

TEATERRENOVERING

Kafé Kafka läggs ner

Svenska teatern har sagt upp kontraktet med Kafé Kafka i samband med den renovering av teaterhuset som nu inleds.› Läs mera

inrikes

RÄTTEGÅNG

Hustrun åtalas för mord i Ulvsbyfallet

Rättegången kring Ulvsbydråpet inleds i mitten av april.› Läs mera

ekonomi

HANDEL

Social shopping oroar köpmän

Allt fler bloggare testar nya produkter och rapporterar om dem på nätet. När näthandeln och de sociala medierna samverkar blir konsumenterna allt mer medvetna, men köpmännen bekymrade.› Läs mera

inrikes

DOMSTOLSBESLUT

Nord Stream får fortsätta röja minor

Gasledningsbolaget Nord Stream får fortsätta röja minor där gasledningen ska byggas i Östersjön. › Läs mera

kultur

RECENSION | ROCK

Arvingarna tar över

Äntligen finns det ett band som stolt, utan skam och rejält med hår under armarna får det att slå nya gnistor runt Angus Youngs musikaliska arv. Och Airbourne, de kommer också från Australien.› Läs mera

inrikes

SFP

Johansson blir ny partisekreterare

SFP:s arbetsutskott föreslår att Johan Johansson efterträder Ulla Achrén som partisekreterare. Det slutliga beslutet fattas av partistyrelsen på fredag.› Läs mera

inrikes

VÄDRET

Våren är inte försenad

Mars har känts ovanligt kall hittills, men det finns ingen anledning att hänga läpp. Våren är inte försenad. Men marginalen är inte stor.› Läs mera

helsingfors

POLISHUSET I BÖLE

Brottsanmälan mot bilder i soporna

En brottsanmälan har lämnats in mot det polismaterial som hittats på ett sopflak i Böle.› Läs mera

annonsera här