LEDARE 6.2.2010
Jakten på den förlorade berättelsen
Publicerad: 06/02 00:00 ›uppdaterad: 06/02 15:50
En man är knappast den enda lösningen på Socialdemokraternas dilemma. Det krävs också en trovärdig vision.
Det är alltid ensamt på toppen, men Socialdemokraternas partiledare Jutta Urpilainen verkar ha varit ensammare än de flesta. Oberoende av om det varit hennes eget val eller om det rått brist på partikamrater som velat dela bördan kan det vara ett klokt drag att lyfta fram Eero Heinäluoma.
Beslutet att göra företrädaren på ordförandeposten till ny ordförande för SDP:s riksdagsgrupp var överraskande och har tolkats som ett svaghetstecken. Det kan lika gärna läsas tvärtom.
Det är naturligtvis ett misslyckande att tvingas inse att man inte har resurser nog att föra en övertygande oppositionspolitik. Men det är också ett tecken på styrka att förstå att det kan krävas två för att trotsa motvinden och sund självkritik att erkänna sina tillkortakommanden.
Det är också ett modigt drag med tanke på att det finns en risk att den mer erfarne Heinäluoma lämnar partiets unga ordförande i skuggan.
Urpilainen motiverade beslutet att byta ut Tarja Filatov mot Heinäluoma med att partiet är i behov av tempoväxling. Men hon sade också Socialdemokraterna behöver en man som kan utmana regeringen, så som Samlingspartiets Ben Zyskowicz och Centerns Mauri Pekkarinen gjorde då de var i opposition.
Urpilainens ordval med prioriteringen av "manlig kompetens" klingar märkligt. Förklaringen är kanske att hon i snart två år tvingats höra gliringar om kvinnovälde och förklenande omdömen om "flickighet".
Men det är synd om hon tvingas in i samma könsstyrda tankemönster och förklaringsmodeller för att accepteras av fackpamparna och vissa av kollegerna.
När Urpilainen valdes till ordförande för SDP 2008 var beställningen uttryckligen förnyelse och en ung kvinna. Men betoningen låg mer på profil än på substans och den innehållsliga omgörningen har låtit vänta på sig. Det facto har förnyelsen inte bara saknat en kompass, utan också en karta över samhället och den politiska ideologin.
Teoretiskt sett borde Urpilainen ha en lätt match. I ett läge där arbetslösheten närmar sig tio procent och nedskärningslistorna blir längre samtidigt som de ekonomiska klyftorna växer kunde socialdemokratin ha ett ideologiskt trumfkort på hand. I motsvarande läge lyckades Paavo Lipponen föra SDP till valseger 2005.
Men trots det dystra ekonomiska läget har den traditionella politiken inte övertygat väljarna, varken hos oss eller på andra håll i Europa..
Vilka motiven än är och vem som än dirigerat bytet i ledningen av SDP:s riksdagsgrupp är det här en tydlig signal om ett taktikbyte. Redan tidigare har Urpilainen tagit till hårdare nypor och mer råskäll. Båda kan behövas i opposition, men bär inte särskilt långt i en valkamp.
Heinäluoma är inte heller någon mirakelkur. Socialdemokraterna brukar lida av ett kroniskt missnöje med sin ordförande och det är inte länge sedan Heinäluoma stod i Urpilainens skor. Resultatet blev att han drog sig tillbaka, trött på all svartmålning.
Socialdemokraternas grundproblem är fortsättningsvis inte ledaren, utan bristen på ideologisk profilering. De senaste åren är det det borgerliga blocket som skrivit manuset till berättelsen om välfärdssamhället och arbetet.
Med ett drygt år kvar till riksdagvalet finns ett nytt momentum för SDP. Val handlar mycket om person och erfarenhet, men ingendera bär långt utan en trovärdig berättelse om hur morgondagens Finland ska se ut.
09-1253 215, marit.af.bjorkesten@hbl.fi
Debatten är avslutad
13.2 2010 kl. 15.46
gun snellman 8.2 2010 kl. 18.37
Sörselson som berättelse
Det är lite det, när man sörslar ihop sina historier till en sådan soppa, att man får spader helt enkelt, så fort man försöker samarbeta med en socialdemorkat. I mitt jobb, blir det en synnerligen klar nackdel. Till sist är man så arg på deras ideologilösa framtidsplanerande att man helt enkelt får en primitiv reaktion. Å ens sidan skall man vara svenskvän och sen hoppar svenska socialdemorkater på en, så att man knappt överlever. Om man inte klarar av ens lite kommunalpolitik, hur skall man klara något annat då?
Håll med4Helt fel!2
inrikes

Människorätt
Ny strimma hopp för Groznyjs ängel
Litauens Högsta domstol väntar en vecka med domen mot Hadizhat Gatajev, ängeln från Groznyj som kanske ändå inte får stanna i Finland.› Läs mera
ekonomi
STUVARSTREJKEN
Ingen lösning i hamnstrejken
Medlingen av hamnstrejken fortsätter vid lunchtid i morgon. Då deltar även fackcentralen FFC:s och Finlands Näringsliv EK:s direktörer. › Läs mera
ekonomi
GREKLAND
Kyrkan arg över skattekrav
En av grekisk-ortodoxa kyrkans högsta företrädare anklagar nu den socialdemokratiska regeringen för "fientlighet", sedan den beslutat att även kyrkan måste hjälpa till att få Grekland ur den ekonomiska krisen.› Läs mera
inrikes

STUVARSTREJKEN
Ryska chaufförer snart utan mat
Vladimir har väntat en vecka på sin last i hamnen i Kotka. Han drygar ut sin knappa kost genom att pilka mört och små abborrar.› Läs mera
inrikes

MUTMISSTANKE
Tiura hoppas att rapport blir offentlig
Riksdagsledamot Marja Tiura (Saml) hoppas att Utbildningsstyrelsen offentliggör sin granskning av Anna Tapio-skolans stiftelse, eller åtminstone slutsatsen i den.› Läs mera
helsingfors
KÄNSLIGT MATERIAL
Polisledningen misstänker försummelse
Polisstyrelsen anser att det finns skäl att misstänka försummelse när känsligt material hamnade på ett sopflak i Böle i Helsingfors.› Läs mera
ekonomi
SVERIGE
Färjestrejken avblåst
Färjetrafiken under påsken är räddad. Arbetsgivaren kapitulerade på tisdagen och därmed är sjöbefälens pensionsålder fortfarande 60 år i Sverige.› Läs mera
ekonomi
FONDER
EU bråkar om hedgefonder
EU:s finansministrar har inte lyckats komma överens om en ny reglering av högriskfonder. Britter och fransmän är på kollisionskurs.› Läs mera
utrikes
MELLANÖSTERN
Mitchell ställer in besök
Relationerna mellan Israel och dess viktigaste allierade USA är mitt inne i en allvarlig diplomatisk kris. USA:s specialsändebud i Mellanöstern George Mitchell skuter nu upp ett planerat besök i Israel och Västbanken.› Läs mera
inrikes

KÄNDISJAKT
Victoria Beckham landade i Åbo
Victoria Beckham landade i Åbo kring klockan 17 i dag. Hon lämnade USA ungefär samtidigt som maken David låg på Sakari Oravas operationsbord i går. Intresset bland fotograferna var enormt.› Läs mera
utrikes

THAILAND
Demonstranter hällde ut blod
Demonstrationerna mot Thailands premiärminister visar inga tecken på att avta. I dag hällde demonstranterna ut omkring 300 liter människoblod utanför premiärminister Abhisit Vejjajivas kontor.› Läs mera
ekonomi
KRISPROGRAM
EU sluter upp bakom Grekland
Grekland har nu fått grönt ljus av EU för sitt krispaket. Men euroländerna står beredda att sjösätta en räddningsaktion om ekonomin ändå skulle kollapsa.› Läs mera
Senast publicerade
- Ryska chaufförer snart utan mat 03.30
- Rätten att kränka ändå okränkbar 00.00
- Inter och Sevilla vidare i Champions 23.38
- Jokerit bara ett steg från fiasko 21.44
- IFK satte Blues på plats 21.44
- Kyrkan arg över skattekrav 21.17
- Ingen lösning i hamnstrejken 20.58
- Boliden lastar zinkfartyg i Karleby 20.44
- EU bråkar om hedgefonder 20.30
- Tiura hoppas att rapport blir offentlig 19.50
MANNERHEIMVÄGEN 18
Bloggarna förändrar klimatet
Inställningen till klimatfrågan förändrades snabbt i hela världen under några år. Rädslan för jordklotets uppvärmning berörde alla. Den föll i god jord både hos politiker och i industrin. Ifrågasättandet av detta budskap har inte varit så populärt. Klimatskeptikerna har inte haft det lätt, skriver Hbl:s chefredaktör Hannu Olkinuora.
› Läs mera
Bloggar
Sportbloggen Självutnämnda sportsnillen spekulerar
Beckhamhysteri
Kan inte känna annat än medlidande för de människor som står utanför en klinik i Åbo för att få en skymt av David Beckha...
Jonas von WendtNöjesbloggen Vi var säkert där också
Fullt krig om dina stålar
Det är står klart redan nu att det blir en lång, het och högljudd festivalsäsong 2010. Knappt har ekot från Den...
Janne StrangHbls kulturblogg Anteckningar från fjärde våningen
Heja Johanna!
Såg ni finalen av ”På spåret”, SVT1? Jag ska erkänna att jag inte följt programmet slaviskt den här s...
Lorna BartramHundkojan Indy lär Annika Madejska att sitta fint
Rubbade rutiner
I vanliga fall har Indy sina rutiner. Man går upp vid 09.00, går på första långa rundan, gör nummer ett och nummer...
annikamadejskaParkvakten Helsingforsredaktionens blogg
Vitt så långt ögat når
Gårdarna i stenstaden töms på snö. Men på många ställen flyttas inte längre än ut till gatan där det finns en massa snö från förut...
TommyLänkar
- Redaktionen
- › Hbl-kortet
- › Agenda
- › Kontaktuppgifter
