DEBATTSKRIFT
Antisemitiskt arv även i Norden
Publicerad: 24/02 04:00 ›uppdaterad: 24/02 04:00
Åtta författare redogör i fjorton uppsatser för det aktuella läget kring antisemitism i Sverige, Norge, Danmark, Finland och Island.

MANFRED GERSTENFELD (RED)
Behind the Humanitarian Mask. The Nordic Countries, Israel and the Jews. Jerusalem Center for Public Affairs 2008
I en 250-sidig skrift Behind the Humanitarian Mask - The Nordic Countries, Israel and the Jews (Bakom den människovänliga masken - de nordiska länderna, Israel och judarna), redigerad och delvis skriven av Manfred Gerstenfeld vid Jerusalem Center for Public Affairs, ifrågasätts eftertryckligt den i Norden omhuldade uppfattningen om att regionen - i motsats till många andra - skulle vara jämförelsevis fri från antisemitism.
Åtta författare redogör i fjorton uppsatser för det aktuella läget i Sverige, Norge, Danmark, Finland och Island med tyngdpunkten på de två förstnämnda, som också framstår som de mest belastade av det antisemitiska arvet i att mäta judar och Israel med andra mått än dem man använder när det gäller andra människor och andra stater.
I Gerstenfelds första essä förvånar sig författaren över att antisemitismen och antiisraelismen vuxit sig så starka i en region där runt 25 miljoner välutbildade invånare haft att göra med obetydliga och maktlösa judiska minoriteter på i genomsnitt en promille. En gemensam faktor av viss betydelse kan, noterar han, det antisemitiska arvet från Luther ha haft, en orsak också till det långvariga förbudet mot judisk inflyttning.
Starkt inflytande från Tyskland
Ett annat gemensamt framträdande drag är de många initiativen som under senare år har tagits, främst i Norge och Sverige, till förmån för köp- eller samarbetsbojkotter mot israeliska varor och akademiker. Dessa, i regel strandade, försök att upprepa 1930-talets "Kauft nicht bei Juden!" ("Köp inte av judar") säger också något om det historiskt starka inflytandet från Tyskland och om den sociala viljan till samstämmighet och konformism. Besläktad med den enhetssträvan Lars M. Andersson analyserade i sin avhandling om juden i svensk skämtpress i början av 1900-talet.
Försöken till bojkotter har oftast haft vänstersocialistiska, fackliga eller kyrkliga initiativtagare. De mest egenartade exemplaren i denna vildvuxna flora utgörs av den där Sveriges förre ärkebiskop K. G. Hammar ställde sig i spetsen och dem där universitetsfolk strävat efter att isolera israeliska forskare. Att företrädare för kärlek, nåd och barmhärtighet eller "forskningens international" illustrerar sin förmåga att följa sina ideal exemplifierar vackert bokens titel.
Erfarenhet av antidansk våg
Danmark och Finland klarar sig bättre igenom denna granskningsprocess. Bilden av läget i Danmark nyanseras visserligen något med tanke på den entydiga hjältegloria landet skapade sig tack vare sin räddningsaktion hösten 1943, bland annat kritiseras avvisningen av ett tjugotal judiska flyktingar från Tyskland före ockupationen. Under det andra Libanonkriget uttryckte 48 procent av intervjuade danskar förståelse för Israels försök att få ett slut på Hizbollahattackerna mot landets norra delar, medan 7 procent ställde sig lojala mot den Iranstödda organisationen.
Intrycket av att Danmark förhållit sig mest civiliserat av de nordiska länderna kvarstår, vilket delvis kan ha påverkats av de danska erfarenheterna av den antidanska våldsvågen i samband med Jyllands-Posten-affären. Man förstod bättre de svårigheter adressaterna för muslimsk agitation och radikalislamistiskt våld kan befinna sig i, lika väl som man ansåg det vara en självklarhet att ett lands myndigheter är skyldiga att skydda sina medborgares liv.
Dystra överlåtanden
Finlands antisemitiska försyndelser i närhistorien består av samma avvisanden av judiska flyktingar som våra nordiska grannar företog, med samma ödesdigra följder. Dystrare ännu ter sig överlåtandena av krigsfångar till Einsatzkommando Finnland, där konsekvenserna för de berörda: milismän, partimedlemmar, politruker och judar, var helt klara för "överlåtarna" och i strid med alla kända rättsprinciper.
Mot denna historiska fond skisserar Finlandskunniga Serah Beizer det aktuella läget i vårt land. I motsats till Norge och Sverige har vi varit relativt förskonade från försök till "Kauft nicht bei Juden!"-bojkotter. Däremot har vi också här haft dem som - i Olof Palmes efterföljd - försökt likställa, eller åtminstone förknippa, Israels åtgärder som svar på Hamas och Hizbollah med Hitlers judepolitik och gärna talat om "folkmord".
Oförmåga att leva sig in
En genomgående tes i boken hävdar att de nordiska länderna - särskilt Sverige - är oförmögna att leva sig in i ett läge, där motparten, som en följd av starka, oförsonliga opinioner på den egna sidan, är svag och därför tidvis destruktiv. Det är svårt att motivera och upprätthålla förtroendefulla samtal med någon som beskjuter en med raketer.
En annan återkommande tankegång är kritiken av vad författarna kallar "humanitär rasism". Det vill säga ojämlikheten i att förneka palestiniernas förmåga till att bära ansvar för sina val och avgöranden.
MIKAEL ENCKELL
kultur@hbl.fi
inrikes

GRUVDRIFT
Finsk gruva vill utvinna uran
Gruvbolaget Talvivaara utreder om det kunde ta vara på det uran man utvinner som en biprodukt vid nickelgruvan i Sotkamo. Anrikningen skulle i så fall ske utomlands men uranet kunde användas i finska kärnkraftverk.› Läs mera
utrikes
KÄRNPROGRAM
Iran anrikar 20-procentigt uran
Iran har inlett anrikningen av starkare uran än tidigare. Landets atomenergiorganisation uppger att produktionen av 20-procentigt uran har inletts vid anläggningen i Natanz.› Läs mera
inrikes
JYVÄSKYLÄ
Bankrån mitt på ljusan dag
En kvinna rånade en bank i Vaajakoksi utanför Jyväskylä på tisdagen. Ingen kom till skada i rånet. Bilderna på övervakninsgkameran visar att kvinnan var beväpnad med armborst.› Läs mera
inrikes

NOVAHÄRVAN
HS: Kaikkonen fick 42000 euro
Riksdagsledamoten Antti Kaikkonen erhöll 42 000 euro i diverse bidrag från stiftelsen Nuorisosäätiö år 2008, skriver tisdagens Helsingin Sanomat. Kaikkonen var då ordförande för stiftelsen.› Läs mera
inrikes
ELAVBROTT
Elfel stängde Sokos
Varuhuset Sokos i centrala Helsingfors har stängt på grund av ett elavbrott. Sokos har hållit stängt hela morgonen och öppnar tidigast klockan 18 i kväll.› Läs mera
utrikes
HAITI
Mirakelräddad efter en månad
Nästan en månad efter storskalvet i Haiti förundras världen över uppgifter om ett mirakel. Evan Muncie, 28, uppges i måndags ha grävts fram levande ur rasmassor i Port-au-Prince, 27 dygn efter katastrofen.› Läs mera
inrikes

ACETALDEHYD
"Ingen orsak till yoghurthysteri"
En finsk forskare varnar för att barnmat och yoghurt innehåller höga halter av det carcinogena ämnet acetaldehyd, men Evira tar avstånd från påståendet. Det finns inga belägg för ett samband mellan acetaldehyd i livsmedel och cancer, säger överinspektör Ulla Karlström.› Läs mera
helsingfors
TRAFIKEN
Blixthalka på vägarna
Ett stort fordon fastnade på Ring III i morse och stockar trafiken västerut. Också ramperna från Lahtisleden till Ring III är stockade. På övriga håll i södra Finland är vägarna frusna och polisen varnar för blixthalka.› Läs mera
inrikes
VINTERN
Rekordlång kyla
Rekordlånga sammanhängande köldperioder har noterats på många orter denna vinter. I Kajana har temperaturen legat under noll i 67 dygn i sträck. Det är 12 dagar mer än under det tidigare rekordåret 2000.› Läs mera
inrikes

INSATSSTYRKA
Inte ens Afghanistan är för skrämmande
Familjen vill inte att han ska åka men Janos Winter har bestämt sig. - Jag vill göra något som är nyttigt på riktigt, säger han i kön till uttagningen till EU:s nordiska snabbinsatsstyrka.› Läs mera
inrikes
AFGHANISTAN
Åsikterna går isär om uppdraget
Pertti Salolainen anser att Finlands närvaro i Afghanistan inte påverkas av att två svenska soldater mist livet. Eero Heinäluoma vill ändra på politiken och efterlyser mera samarbete på lokalplanet i Afghanistan.› Läs mera
helsingfors
PARKERINGSPLANER
Grönt för p-grotta på Skatudden.
Planerna på att bygga en underjordisk parkeringsplats på över 15 000 kvadratmeter på Skatudden fick i går tummen upp av Helsingfors stadsstyrelse - på ett villkor.. › Läs mera
Senast publicerade
- Duktiga pojkar får mer stöd 11.58
- Utrikeshandeln på sparlåga 11.52
- Outotec sanerar 11.49
- Bankrån mitt på ljusan dag 11.42
- Elfel stängde Sokos 11.09
- Tikkurila till börsen i mars 10.35
- Patienter känner inte sina rättigheter 10.14
- Färre oljeutsläpp förra året 10.08
- Iran anrikar 20-procentigt uran
09.41 - Finsk gruva vill utvinna uran 08.57

KIASMA
Berndt Arell svarar på kritiken mot Kiasma
Kiasmas avgående chef bemöter de kritiker som säger att museet för nutidskonst tappat greppet. Berndt Arell säger att diskussionen om Kiasma ligger rätt i tiden, men att själva kritiken bygger på falska fakta.
› Läs meraRecensioner
böcker
"Hur är det där, inne i dig?"08.02 2010
Den nygamla repressiva politikens brutalitet08.02 2010
Fri från Maardam02.02 2010
Hur importen byggde upp kulturlivet21.01 2010
Orhan Pamuk: Oskuldens museum14.01 2010
Åsa Lind & Sara Lundberg: Dunderlunds bästa bokstav11.01 2010
Juha Siltala: Sisällissodan psykohistoria11.01 2010
Herman Lindqvist: Victoria, drottning med tiden05.01 2010
Sebastian Nyberg: Insektpolisen04.01 2010
Ann-Gerd Steinby: Stormskärets Anni04.01 2010
Eoin Colfer: And another thing …04.01 2010
Karméla Bélinki: Graffiti i Tel Aviv04.01 2010
Noll Noll. Decenniet som förändrade världen.29.12 2009
Jan Kotschack: Stick iväg, Jack.27.12 2009
Levande bilder av ett blåvitt folk15.12 2009
Herta Müller: Atemschaukel07.12 2009
Anja Erämaja: Kuuluuko tämä teille?Vilja-Tuulia Huotarinen: Iloisen lehmän runot 07.12 2009
Andrea Maria Schenkel: Bunker07.12 2009
Finanssikapitalismi – Jumala on kuollut 02.12 2009
Tommi Melender: Ranskalainen ystävä30.11 2009
Bloggar
Hbls kulturblogg Anteckningar från fjärde våningen
Som din dag, Maud…
Sveriges centerpartistiska näringsminister Maud Olofsson berättar hur hon klarar av alla politiska motgång...
Pia IngströmHundkojan Indy lär Annika Madejska att sitta fint
Grattis Indy 1 år!
I dag fyllde Indy 1 år! Svårt att tro att det har gått ett helt år sedan vår kennel meddelade att valparna fötts ...
annikamadejskaParkvakten Helsingforsredaktionens blogg
Livsfarligt därute!
Ont i nacken är den nya folksjukdomen. Den drabbar alla som vågar sig ut på gatan. På vår hemgård till exempel h...
TommySportbloggen Självutnämnda sportsnillen spekulerar
Välkommen tillbaka Jonatan
TPS kan nog bli att räkna med trots allt. Hämäläinen, Brown, Kujala, Valakari med flera lämnade ett ruskigt ...
Jonas von WendtNöjesbloggen Vi var säkert där också
Massiv Green Day-konsert att vänta
När ”världens största punkband” Green Day kommer till Helsingfors största konsertplats i Byholmen ...
Janne StrangLänkar
- Redaktionen
- › Hbl-kortet
- › Agenda
- › Kontaktuppgifter
FNB Online
Veckans mest lästa
