RECENSION | KONST
Muu-galleriet: Heta Kuchka
Publicerad: 19/11 17:11 ›uppdaterad: 20/11 17:13
Personliga livsöden går som en röd tråd genom Heta Kuchkas konst. Hennes konstnärliga gärning tycks bestå av att försöka förstå och ge form åt det mänskliga beteendet.
Videokonst, fotografier och teckningar
Heta Kuchka
Every Day is a Bonus, Muu-galleriet. Till 22.11.
Hon började med självporträtt på rörliga bilder där hon på ett avväpnande lättsamt och naturligt sätt delade med sig av sina funderingar kring livet som ung kvinna. Såväl kärleksrelationer som mera triviala tillfälligheter har funnit utrymme i hennes verk. Kuchkas styrka är den uppriktiga värme och det engagemang med vilka hon skildrar människor och deras liv. Sedermera har hon börjat intressera sig för mera allvarsamma ämnen som död, ålderdom och ensamhet.
Kuchka har nyligen återvänt från en residensvistelse i New York och visar nu nya arbeten som hon gjort där. På dem gestaltar hon gamla människors tillvaro ur olika perspektiv. Vardagen har blivit till en stillsam begrundan över det som varit och det som ännu finns kvar. I en videoprojektion sitter två gamla herrar i gemytligt samspråk i den enas hem. Trots den höga åldern och krämporna tycks de vara tillfreds med de rådande omständigheterna. Livet har krympt, de jämför med en viss känsla av tillfredsställelse mängden av olika slags medikamenter de dagligen behöver. Varje ny dag upplevs som en triumf.
En viljekraftig gammal dam med jättelika glasögon tillbringar sina dagar på soffan i sällskap av sina katter, både de levande och de redan döda. De döda existerar i form av stoftet som damen bevarar i dekorativa plåtburkar. Hon har bestämda åsikter om sin egen jordfästning som hon redan utpressar släkten för att gå med på. Hon vill lämna detta jordiska liv tillsammans med katterna. Motsätter sig släktingarna hennes önskan kommer de att gå miste om arvet.
Förutom videofilmerna visas här fotografier på ljusskåp samt teckningar. Fotografierna återger små ödsligt belägna hus, bekanta från amerikanska filmer. Här ses de i mörker, endast delvis belysta av ett dramatiskt ljussken. Stämningen förefaller vara motstridig, den stilla ron möter en vag aning av oro. Det kusligt overkliga kan också ses som en symbol för den isolering och ensamhet som ofta uppstår vid hög ålder.
Teckningarna, ett nytt medium för Kuchka, blir en eterisk installation där de höjer sig ur väggen. De är ytterst immateriella och återger endast vaga fragment av gamla anletsdrag. Som viskningar av en närvaro som redan håller på att försvinna. Detta accentueras ytterligare av den sparsamma belysningen.
I studion finns ett videoverk av Kaisu Koski. På det syns en blodstrimma som efter ett blodprov, i strid med tyngdkraften finner sig väg längs kroppens rundningar. Det avskalat surrealistiska skeendet distanseras på så sätt allt längre från den realistiska utgångspunkten.
Leena Kuumola
kultur@hbl.fi
inrikes
TRAFIK
Polisen varnar för hala vägar
Ovanligt många bilister har kört av vägen på riksväg 3 och 4 under kvällens lopp. › Läs mera
inrikes

SKOLA
Arbetsgrupp vill ge unga studieplats snabbare
Framtidens nybakade studenter ska inte behöva sträckläsa för urvalsprov till högskolor föreslår en arbetsgrupp. › Läs mera
inrikes
OFOG
Forum vädras efter sprejattack
Attacken i köpcentret i Helsingfors var förbi på ett ögonblick.› Läs mera
inrikes
OLYCKA
Granat skadade beväring
En beväringen skadade handen och benet lindrigt i en olycka i Uttis på tosdag eftermiddag.› Läs mera
helsingfors

TEATERRENOVERING
Kafé Kafka läggs ner
Svenska teatern har sagt upp kontraktet med Kafé Kafka i samband med den renovering av teaterhuset som nu inleds.› Läs mera
inrikes
RÄTTEGÅNG
Hustrun åtalas för mord i Ulvsbyfallet
Rättegången kring Ulvsbydråpet inleds i mitten av april.› Läs mera
ekonomi
HANDEL
Social shopping oroar köpmän
Allt fler bloggare testar nya produkter och rapporterar om dem på nätet. När näthandeln och de sociala medierna samverkar blir konsumenterna allt mer medvetna, men köpmännen bekymrade.› Läs mera
inrikes

DOMSTOLSBESLUT
Nord Stream får fortsätta röja minor
Gasledningsbolaget Nord Stream får fortsätta röja minor där gasledningen ska byggas i Östersjön. › Läs mera
kultur

RECENSION | ROCK
Arvingarna tar över
Äntligen finns det ett band som stolt, utan skam och rejält med hår under armarna får det att slå nya gnistor runt Angus Youngs musikaliska arv. Och Airbourne, de kommer också från Australien.› Läs mera
inrikes

SFP
Johansson blir ny partisekreterare
SFP:s arbetsutskott föreslår att Johan Johansson efterträder Ulla Achrén som partisekreterare. Det slutliga beslutet fattas av partistyrelsen på fredag.› Läs mera
inrikes

VÄDRET
Våren är inte försenad
Mars har känts ovanligt kall hittills, men det finns ingen anledning att hänga läpp. Våren är inte försenad. Men marginalen är inte stor.› Läs mera
helsingfors

POLISHUSET I BÖLE
Brottsanmälan mot bilder i soporna
En brottsanmälan har lämnats in mot det polismaterial som hittats på ett sopflak i Böle.› Läs mera
Senast publicerade
- Arbetsgrupp vill ge unga studieplats snabbare 19.56
- Polisen varnar för hala vägar 19.09
- Granat skadade beväring 18.53
- "Jihad Jane" säger sig vara oskyldig 18.48
- Forum vädras efter sprejattack 17.44
- Social shopping oroar köpmän 16.15
- Seta jublar över hovrättens beslut 15.36
- Våren är inte försenad 15.22
- Hustrun åtalas för mord i Ulvsbyfallet 15.17
- Lavin drog med sig stugor i Norge 15.10
VÅRENS SPELNINGAR I HELSINGFORS
Nöjesbloggen har listat alla vårens spelningar i Helsingfors.
› Läs meraRecensioner
film
Byn som Gud glömde12.03 2010
Häxkittel med suspekta kockar12.03 2010
Tillbaka till kaninhålet12.03 2010
Morsgrisar på rugbyplanen12.03 2010
I döda flickors sällskap05.03 2010
Vardagen lyfter i Cantells händer05.03 2010
Kläderna gör mannen05.03 2010
Den mest oslipade av diamanter05.03 2010
Schamantrummor och skoltvång på tundran26.02 2010
Carrey kommer ut ur skåpet26.02 2010
Smått fårskalligt trots allt26.02 2010
Disney på mammas gata igen19.02 2010
På gungfly med Scorsese19.02 2010
Hjärtat förvandlat till filmkamera19.02 2010
Cage i kryddad kreolsk rätt15.01 2010
Till vildingarnas land ****08.01 2010
Jos rakastat **07.01 2010
Vägen *****04.01 2010
Luftslottet som sprängdes ***04.01 2010
I taket lyser stjärnorna ****18.12 2009
Bloggar
Hbls kulturblogg Anteckningar från fjärde våningen
Konstnärer: går barfota och klär sig i mossa
Jag brukar tänka att Österbotten är en bra grogrund för kultur i alla former, men man undrar hur det är ställt e...
Philip TeirHundkojan Indy lär Annika Madejska att sitta fint
Rubbade rutiner
I vanliga fall har Indy sina rutiner. Man går upp vid 09.00, går på första långa rundan, gör nummer ett och nummer...
annikamadejskaParkvakten Helsingforsredaktionens blogg
Vitt så långt ögat når
Gårdarna i stenstaden töms på snö. Men på många ställen flyttas inte längre än ut till gatan där det finns en massa snö från förut...
TommySportbloggen Självutnämnda sportsnillen spekulerar
Viva Pasi!
Pasi Rautiainen är i högform i Canal Plus Championsstudio. Sjukt roligt! ...
Jonas von WendtNöjesbloggen Vi var säkert där också
Blixt och dunder
Jag har sett rockmusikens framtid, i backspegeln. Den är fin. Låter gör den också. Riff. Och raff. Ett-två-tre-...
TommyLänkar
- Redaktionen
- › Hbl-kortet
- › Agenda
- › Kontaktuppgifter
FNB Online
Veckans mest lästa

