RECENSION | JAZZ
Jussi Fredriksson: Busy Turtles (Fiasko)
Publicerad: 18/11 17:11 ›uppdaterad: 20/11 17:14
Jussi Fredrikssons Busy Turtles är en av många lysande skivor som egentligen är radioinspelningar för Yle 1-kanalen. Mycket av den bästa finländska jazzen kommer från studion i Böle.
Man kommer att tänka på det finska 1970-talet då man hör Jussi Fredrikssons debutskiva - Eero Koivistoinens eller Olli Ahvenlahtis elektroniskt kryddade jazz som i tidens anda innehöll rock- och funkelement och senare har kallats fusionsjazz. Jazz är ju per definition en fusion, kombination av tidigare element. När ytterligare nya strömningar kopplas in blir det ännu nyare musik - utan att man vänder ryggen till traditionen.
Fast man på Fredrikssons skivdebut fortsätter traditionen står musiken stadigt på egna ben. Det är kanske mera klangerna från årgångsklaviaturerna än de egentliga musikingredienserna som ger associationer till gångna tider - t.ex. rytmiskt finns både sväng och groove med.
Fredriksson skriver själv på skivpärmen att han överraskades av hur elektrisk hans skiva blev. Han bygger sitt musicerande på en tradition från vilken han nämner pianisterna Bill Evans , Keith Jarrett, Wynton Kelly och Herbie Hancock. Ändå hörs det inte en enda akustisk pianoton på skivan. Fredriksson sitter nu bekvämt vid Rhodes-elpianot som tillsammans med de varma och mjuka syntljuden från Moogarna bildar stomme i musikens melodilinjer. De klassiska analogtonerna smälter fint ihop med Tero Saartis trumpet eller årets Yrjö-jazzprisvinnares, Teemu Viinikainens elgitarr, som också klingar väl med klaviaturmotsvarigheten Rhodes. Unisonobitarna är mycket saftiga.
Kvintettens två återstående musiker hör också till den finska jazzens toppskikt - basisten Ville Huolman, som likt Saarti också hörs i UMO Jazz Orchestras pulter, och Jussi Lehtonen vid trummorna. Lehtonen hör till femtalet inhemska trumslagare som återkommer på många skivor. Trumslagare vars suveräna yrkeskunskap är intimt sammankopplad med en känsla för musiken.
Tero Saartis roll, med många fina solon, på skivan är stark. Han är en trumpetare som låter mest som sig själv. Här uppvisar han fler sidor av sig än han har möjlighet till inom storbandet. Mycket smakfullt är hans Stanko-liknande balladspel på den avslutande Ballad .
Temat till Glen On The Beach är ett bra exempel på varför Viinikainen anses som en av landets jazztoppar på instrumentet. Liksom i solot på balladen lever gitarren då Viinikainen så fint varierar tonfärgen genom dynamiken i anslaget. Förstärkaren blir en del av instrumentet då den svarar på fingerkraften. Låtens fortsättning sker också i strängars tecken; Huolman spelar ett suberbt, svängande solo och Viinikainen fortsätter med djup blueskänsla och slänger in några Duke-toner som meddelar att han börjar se ljuset. Att helheten låter bra beror både på samspelet och på att musiken är inspelad med eftertanke – med teknikern Hannu Perälä bakom rattarna.
Musiken är producerad med stora öron av Veli-Pekka Heinonen på Yle. Det är fråga om en av många lysande skivor från de senaste åren som först fötts som radioinspelningar för kanalen Yle 1 för att sedan lösas ut till skivbruk. Sanningen är att en betydande del av den bästa inhemska jazzen inspelas i den gamla goda M1-studion i Böle. Det vore synd och skadligt för den inhemska jazzen om detta välfungerande samarbete skulle riskeras genom till exempel felriktade sparåtgärder.
Jan-Erik Holmberg
kultur@hbl.fi
sport

BECKHAM OPERERADES
"Operationen gick bra"
Fotbollstjärnan David Beckham har opererats i Åbo i dag på kvällen. Enligt ortopeden Sakari Orava gick operationen bra.› Läs mera
helsingfors
EVELINE FADAYEL
Fortsatt skydd för egyptisk farmor
Vandaforsens församling tänker även i fortsättningen erbjuda den egyptiska farmodern Eveline Fadayel fristad. › Läs mera
helsingfors
HALLONNÄSGATAN
Balkong brann på Drumsö
En balkong totalförtördes vid en brand på Hallonnäsgatan 18 på Drumsö i Helsingfors i dag på eftermiddagen.› Läs mera
utrikes

KARIKATYR
Muslimorganisation visar Muhammed som gris
Islamiska konferensen (OIC) publicerar i ett nyhetsbrev en kontroversiell karikatyr av profeten Muhammed. › Läs mera
ekonomi
ÖSTERSJÖN
Tre besvär över gasledningen
Regionförvaltningsverket i Södra Finland har fått in minst tre besvär över de tillstånd gasledningen under Östersjön beviljats med stöd av vattenlagen. › Läs mera
inrikes

ASYL
"Ängeln i Groznyj" överklagar avslag
Chadizjat Gatajeva och hennes man Malik Gatajev tänker överklaga det avslag Migrationsverket förra veckan gav på deras asylansökningar.› Läs mera
inrikes

FINANSIERING
Sasi: Bara Linden har ändrat sig i Ylefrågan
Bara kommunikationsminister Suvi Lindén (Saml) har ändrat sig i frågan om finansieringen och administrationen av Rundradion.› Läs mera
utrikes

THAILAND
Allt spändare läge i Bangkok
Granateld mot en militärbas i centrala Bangkok ökar spänningen i Thailand. › Läs mera
inrikes

MINORITETSOMBUDSMAN
"Biaudet kan bli vald utan examen"
Eva Biaudet har goda chanser att bli vald till minoritetsombudsman, även utan examen.› Läs mera
helsingfors

HELSINGFORS
Klocktornen återinvigs till valborg
Renoveringen av klocktornen på järnvägsstationen väntas vara avslutad till valborg.› Läs mera
inrikes
TULLEN
Rekordmånga knarkbrott i fjol
Polisen och Tullen fick i fjol vetskap om betydligt fler narkotikabrott än året innan.› Läs mera
helsingfors
GROVT RÅN
Äldre dam misshandlades på Mannerheimvägen
Polisen letar efter en 30-årig man som rånat och grovt misshandlat en 80-årig dam i hennes lägenhet på Mannerheimvägen 33.› Läs mera
Senast publicerade
- Irak är fortfarande ett splittrat land 00.00
- Historien ger inga undanflykter 00.00
- Muslimorganisation visar Muhammed som gris 21.37
- Fortsatt skydd för egyptisk farmor 21.28
- Massivt elavbrott mörklade Chile 21.05
- "Ängeln i Groznyj" överklagar avslag 21.01
- Sasi: Bara Linden har ändrat sig i Ylefrågan 20.55
- Man dog i radhusbrand 20.53
- "Operationen gick bra" 20.16
- Fansen väntade förgäves i Åbo 20.08
VÅRENS SPELNINGAR I HELSINGFORS
Nöjesbloggen har listat alla vårens spelningar i Helsingfors.
› Läs meraRecensioner
film
Byn som Gud glömde12.03 2010
Häxkittel med suspekta kockar12.03 2010
Tillbaka till kaninhålet12.03 2010
Morsgrisar på rugbyplanen12.03 2010
I döda flickors sällskap05.03 2010
Vardagen lyfter i Cantells händer05.03 2010
Kläderna gör mannen05.03 2010
Den mest oslipade av diamanter05.03 2010
Schamantrummor och skoltvång på tundran26.02 2010
Carrey kommer ut ur skåpet26.02 2010
Smått fårskalligt trots allt26.02 2010
Disney på mammas gata igen19.02 2010
På gungfly med Scorsese19.02 2010
Hjärtat förvandlat till filmkamera19.02 2010
Cage i kryddad kreolsk rätt15.01 2010
Till vildingarnas land ****08.01 2010
Jos rakastat **07.01 2010
Vägen *****04.01 2010
Luftslottet som sprängdes ***04.01 2010
I taket lyser stjärnorna ****18.12 2009
Bloggar
Hbls kulturblogg Anteckningar från fjärde våningen
Heja Johanna!
Såg ni finalen av ”På spåret”, SVT1? Jag ska erkänna att jag inte följt programmet slaviskt den här s...
Lorna BartramHundkojan Indy lär Annika Madejska att sitta fint
Rubbade rutiner
I vanliga fall har Indy sina rutiner. Man går upp vid 09.00, går på första långa rundan, gör nummer ett och nummer...
annikamadejskaParkvakten Helsingforsredaktionens blogg
Vitt så långt ögat når
Gårdarna i stenstaden töms på snö. Men på många ställen flyttas inte längre än ut till gatan där det finns en massa snö från förut...
TommySportbloggen Självutnämnda sportsnillen spekulerar
Beckhamhysteri
Kan inte känna annat än medlidande för de människor som står utanför en klinik i Åbo för att få en skymt av David Beckha...
Jonas von WendtNöjesbloggen Vi var säkert där också
Fullt krig om dina stålar
Det är står klart redan nu att det blir en lång, het och högljudd festivalsäsong 2010. Knappt har ekot från Den...
Janne StrangLänkar
- Redaktionen
- › Hbl-kortet
- › Agenda
- › Kontaktuppgifter
FNB Online
Veckans mest lästa
