KONSERT | LEONARD COHEN
Cohen på strålande humör i Helsingfors
Publicerad: 11/10 10:13 ›uppdaterad: 11/10 13:50
Leonard Cohen gjorde en trollbindande insats i Arenan på fredagskvällen. Det blev en tre timmar lång genomgång av den 74-åriga kanadensarens imponerande låtskatt.
MUSIK
Leonard Cohen, Hartwall-arenan, Helsingfors, 10.10.2008
Leonard Cohen visar sig vara en överraskande liten 74-åring. Han joggar upp på scenen vid Arenan framför 12 000 människor, klädd i en maffiakostym som sitter löst över den magra kroppen, och kisar med ögonspringor som är så smala att det ser ut som att han blundar. Eller är det snarare så att han ler? "There is a crack in everything, that is how the light comes in", sjunger han på Anthem, en av kvällens många höjdpunkter, och en av hans mer profetiska stunder. Han verkar vara på utomordentligt humör. Och, det ska tilläggas, det är publiken också.
Helsingfors har väntat länge på att få se denna säregna blandning av profet, zenbuddhist och sängkammarromantisk alfahanne. Och nu, som 74-åring, en judisk farbror med en basstämma mörk och smekande som den varmaste augustinatt. Outtröttlig dessutom: Cohens konsert varar i mer än tre timmar, inklusive paus.
Oscar Rossi skrev stort och fint i Hbl om Leonard Cohens konsert i Köpenhamn i sommar. Att vi bevakar Helsingforskonserten i det mindre formatet har alltså sin förklaring. Synd på ett sätt, för det här var en konsert som man hade kunnat stycka upp i tusentals beståndsdelar.
Och det beror inte bara på Leonard Cohens imponerande låtskatt. Konserten var också musikaliskt sett fenomenalt välplanerad, variationsrik, underhållande, rolig, gripande.
En del av succén ska tillskrivas den musikaliska ledaren Roscoe Beck, basist i bandet och Cohen-medarbetare sedan 1979. Också de brittiska körtjejerna Hattie och Charley Webb ska nämnas: de behärskar den exakt rätta Joan Baeziga falsetten som kännetecknade körerna på Cohens allra tidigaste album. Tolkningarna är lågmälda och smakfulla, och ändå gör atmosfären i Arenan tvära kast – än lyssnar vi på förföriskt kitschig åttiotalspop (The Future, Waiting for The Miracle, I'm Your Man), än kastas vi till Manhattans bakgator på sextiotalet (Famous Blue Raincoat).
Några personliga höjdpunkter under kvällen är Dance Me To the End of Love (som inleder konserten), Hallelujah (som aldrig upphör att ge gåshud), Everybody Knows (som plötsligt tycktes handla om finanskrisen) och makalöst, makalöst fina soldatskildringen The Partisan, där hela scenen badar i trikolorens färger.
Cohen tycks aldrig vilja sluta presentera sitt band, ibland slänger han sig på knäna och sjunger som en annan Nick Cave, ibland joggar han ut, bara för att komma in igen. Vi vill inte heller att han ska sluta, men när han väl gör det, med den sorgsna I Tried To Leave You från 1974, kunde det inte vara ett bättre låtval.
PHILIP TEIR
philip.teir@hbl.fi
Senast publicerade
- Betänkligt att sänka kraven 00.00
- SFP-duell med många frågetecken 00.00
- Messi höll hov på Camp Nou 23.47
- Inga finländare i final 21.51
- Woods comeback väcker känslor 21.50
- Susanna Pöykiö slutar 21.44
- Föga hopp om lösning i stuvarkoflikten 20.15
- Industriländer efterskänker Afghanistans skulder 20.08
- EU-länder beskylls för glädjekalkyler 19.28
- Biaudet hoppar av kampen om Sfp-jobbet 19.17
VÅRENS SPELNINGAR I HELSINGFORS
Nöjesbloggen har listat alla vårens spelningar i Helsingfors.
› Läs meraRecensioner
film
Byn som Gud glömde12.03 2010
Häxkittel med suspekta kockar12.03 2010
Tillbaka till kaninhålet12.03 2010
Morsgrisar på rugbyplanen12.03 2010
I döda flickors sällskap05.03 2010
Vardagen lyfter i Cantells händer05.03 2010
Kläderna gör mannen05.03 2010
Den mest oslipade av diamanter05.03 2010
Schamantrummor och skoltvång på tundran26.02 2010
Carrey kommer ut ur skåpet26.02 2010
Smått fårskalligt trots allt26.02 2010
Disney på mammas gata igen19.02 2010
På gungfly med Scorsese19.02 2010
Hjärtat förvandlat till filmkamera19.02 2010
Cage i kryddad kreolsk rätt15.01 2010
Till vildingarnas land ****08.01 2010
Jos rakastat **07.01 2010
Vägen *****04.01 2010
Luftslottet som sprängdes ***04.01 2010
I taket lyser stjärnorna ****18.12 2009
Bloggar
Hbls kulturblogg Anteckningar från fjärde våningen
Konstnärer: går barfota och klär sig i mossa
Jag brukar tänka att Österbotten är en bra grogrund för kultur i alla former, men man undrar hur det är ställt e...
Philip TeirHundkojan Indy lär Annika Madejska att sitta fint
Rubbade rutiner
I vanliga fall har Indy sina rutiner. Man går upp vid 09.00, går på första långa rundan, gör nummer ett och nummer...
annikamadejskaParkvakten Helsingforsredaktionens blogg
Vitt så långt ögat når
Gårdarna i stenstaden töms på snö. Men på många ställen flyttas inte längre än ut till gatan där det finns en massa snö från förut...
TommySportbloggen Självutnämnda sportsnillen spekulerar
Viva Pasi!
Pasi Rautiainen är i högform i Canal Plus Championsstudio. Sjukt roligt! ...
Jonas von WendtNöjesbloggen Vi var säkert där också
Fullt krig om dina stålar
Det är står klart redan nu att det blir en lång, het och högljudd festivalsäsong 2010. Knappt har ekot från Den...
Janne StrangLänkar
- Redaktionen
- › Hbl-kortet
- › Agenda
- › Kontaktuppgifter
FNB Online
Veckans mest lästa

