inrikes

FOTO: HBL-ARKIV/NIKLAS TALLQVIST

Professor Mikko Salaspuros varningar om carcinogena ämnen ska inte överdrivas, anser Livsmedelssäkerhetsverket Evira.

ACETALDEHYD

"Ingen orsak till yoghurthysteri"

Publicerad: 09/02 07:00 ›uppdaterad: 09/02 07:00

En finsk forskare varnar för att barnmat och yoghurt innehåller höga halter av det carcinogena ämnet acetaldehyd, men Evira tar avstånd från påståendet. Det finns inga belägg för ett samband mellan acetaldehyd i livsmedel och cancer, säger överinspektör Ulla Karlström.

Snöbollen sattes i rullning i lördags. Professor Mikko Salaspuro från Helsingfors universitet gick i Turun Sanomat ut med nyheten att han funnit oroväckande höga halter av det carcinogena ämnet acetaldehyd i bland annat yoghurt och purémat för barn.

 

 

Nu rasar debatten på internet om huruvida inhemska mejeriföretag borde acetaldehyd-märka sina produkter..

 

Men på Livsmedelssäkerhetsverket Evira skjuter man skarpt ned den påstådda cancerrisken..

 

- Det finns ännu inga belägg för att acetaldehyd i livsmedel är cancerframkallande, säger överinspektör Ulla Karlström.

 

Enligt Ulla Karlström finns ämnet naturligt i flera livsmedel. Det verkar som att ämnet omvandlas i matsmältningssystemet så att det inte är skadligt för människan..

 

Den acetaldehyd man får i sig via alkohol och tobak förvandlas däremot inte i magen utan upptas av kroppen via saliven. Därför utgör både tobak och stora mängder alkohol en risk för cancer i magen eller matstrupen.

 

Karlström vill inte ta ställning till om forskaren bakom påståendet, Mikko Salaspuro, är tillförlitlig eftersom han sitter i styrelsen för företaget Biohit som vetenskaplig rådgivare. Om ett par månader börjar Biohit sälja preparatet Acetium som sägs ta kål på acetaldehyd i magen..

 

- Det är fullt möjligt att han kommit till bra resultat, men dessa tillhör hans egen forskning så Evira kan inte ta ställning till resultaten, säger hon.

 

När nyheten om kapseln Acetium släpptes förra veckan gav den upphov till en sådan reaktion på börsen att Biohit kallades "nya Nokia" i Hbl. På ett dygn steg aktien från 1,55 till över 4,40 varefter den rasade ner till under tre euro.

 

Alkoholkänsliga asiater

 

I intervjun för Turun Sanomat hänvisar Salaspuro till Interationella cancerforskningsintitutets (IARC) beslut att höja klassificeringen av acetaldehyd från Grupp 2 till Grupp 1 i fråga om cancerrisk..

 

Men enligt Kimmo Peltonen, professor på Eviras forskningsenhet för kemi och toxikologi, gäller beslutet endast acetaldehyd i alkohol. Den forskning som beslutet grundar sig på undersökte alkoholkänsliga asiater som dricker så mycket att de klassas som storkonsumenter, och därmed får i sig en försvarlig mängd både alkohol och acetaldehyd.

 

- Personer som har ett visst genom är mycket mottagliga för acetaldehydens skadeverkningar. Detta genom förekommer i Östasien och orsakar låg tolerans mot alkohol, bland annat rodnar man kraftigt och berusas snabbt. Därför reagerar dessa asiater kraftigt på både alkohol och acetaldehyd. Genomet är oerhört sällsynt i Europa, säger Peltonen.

 

Han påpekar också att det inte precis är någon nyhet att alkohol och tobak är cancerframkallande..

 

- Alla alkoholdrycker tillhör samma riskgrupp som acetaldehyd, Grupp 1..

 

Ulla Karlström har följt med den debatt som blossat upp på internet.

 

- En del tycks ha fått uppfattningen att livsmedelsindustrin sprutar in acetaldehyd i mat som fruktpuré och yoghurt. Det är inte sant. Acetaldehyd förekommer naturligt i t.ex. äpplen och därför innehåller naturligtvis också äppelpuré acetaldehyd. Ämnet används också ibland som smakämne men bara i ytterst små mängder, eftersom maten annars får en skarp bitter smak, säger Karlström.

 

Säljer cancerhämmande preparat

 

Vad säger forskaren själv då?

 

Professor Mikko Salaspuro svarar jäktad att han under dagen blivit uppringd av flera oroliga föräldrar.

 

Vad säger du till dem?

 

- Att vi inget vet med säkerhet men att det är bra att vara försiktig..

 

På Evira sägs det att varningen endast gäller alkohol. Varför talar du om yoghurt och äpplen?.

 

- Det spelar ingen roll hur man får i sig ämnet. Alkohol råkar bara innehålla stora mängder acetaldehyd, och därför utgår man från alkoholforskningen. Jag vill också poängtera att Evira inte underökt ämnet alls, medan vår forskningsgrupp undersökt saken i 30 år.

 

Du hänvisar till en forskning där den avgörande faktorn för korrelation är att samplet är alkoholkänsliga asiater med stor alkoholkonsumtion. Kan man då dra en rak linje till vanliga finländare?

 

- Det finns ett klart samband mellan cancerrisk, alkohol och acetaldehyd. Ju mer man utsätts för acetaldehyd, desto större cancerrisk. Asiaterna är speciellt mottagliga och därför lämpliga att undersöka.

 

Preparetet Acetium som du forskat fram klassas inte som läkemedel. Vad är det?

 

- Det är ett "medical device", alltså en vanlig aminosyra som tack vare en speciell kapsel släpps ut i magsäcken där den kan binda acetaldehyd. I vanliga fall frigörs aminosyror först i tarmen. Det riktar sig till personer med syralös mage eller atrofisk gastrit men kan användas av andra också..

 

Maja-Stina Andersson

maja-stina.andersson@hbl.fi




Debatten är avslutad

16.2 2010 kl. 7.30



hhj 11.2 2010 kl. 9.26

Varför censurerad?

Jag hade satt in en bit av en veteskaplig artickel från Pub Med
>>Carcinogenic food contaminants.
Abnet CC.
Cancer Invest. 2007 Apr-May;25(3):189-96. Review.


Håll med4Helt fel!2

Hbl-redaktör 10.2 2010 kl. 18.35

Svar till M: De extra punkterna efter styckena beror på ett tekniskt problem. Vi jobbar på att lösa det.


Håll med3Helt fel!4 Granskad av moderator

M 9.2 2010 kl. 14.22

Praktikanter på HBLs närupplaga?

Hur kan annars en av de största svenskspråkiga tidningarna avsluta vartannat stycke med flera punkter? Språknivån och den (onödiga) ett-ords sammanfattningen av artiklarna är ständigt dålig. Om det är en 13-åring som har praktik någon gång kan det ursäktas, men hela tiden?


Håll med8Helt fel!3 Granskad av moderator

NN 9.2 2010 kl. 12.31

Sunt bodnförnuft

Sunt bondförnuft säger att barn och spädbarn mår illa av att äta burkmat speciellt då det uppvärms i mikrougn.


Håll med10Helt fel!5 Granskad av moderator

Suck 9.2 2010 kl. 10.22

Så är vi där igen

Den ena larmrapporten efter den andra. Skulle det inte vara en god idé att hålla inne med sådant här tills man säkert vet. Här har mänskligheten ätit äpplen i flera tusen år utan att ana oråd. Man kan ju inte lämna bort alla livsmedel trots att de i tur och ordning står på listan över livsfarligheter.


Håll med7Helt fel!7 Granskad av moderator

Suck 9.2 2010 kl. 10.22

Så är vi där igen

Den ena larmrapporten efter den andra. Skulle det inte vara en god idé att hålla inne med sådant här tills man säkert vet. Här har mänskligheten ätit äpplen i flera tusen år utan att ana oråd. Man kan ju inte lämna bort alla livsmedel trots att de i tur och ordning står på listan över livsfarligheter.


Håll med3Helt fel!9 Granskad av moderator



Expert o Expert 9.2 2010 kl. 9.06

Vem skall man lita på?

Vem skall man lita på, en överinspektör som kanske "bara jobbar för Evira" eller en professor som forskat på området i 30 år? Blir detta en likadan debatt som fettdebatten? Vi har för mycket myndigheter som gör....vad då?


Håll med9Helt fel!3 Granskad av moderator

sport

ISHOCKEY

Tätt försvar trumf i sexpoängsmatch

Jokerit tog sin andra seger i följd då TPS föll på hemmaplan och tog ett steg närmare en plats i slutspelet.› Läs mera

inrikes

PENSIONSTVIST

Ekonomiskt räddningsprogram bereds

Regeringen och arbetsmarknadsparterna ska tillsammans utarbeta ett program för få folk att stanna längre i arbetslivet, trygga en hållbar offentlig ekonomi och få igång den ekonomiska tillväxten.› Läs mera

ekonomi

RESULTAT

Dystert delår för Viking Line

Det är tuffa tider för sjöfarten. Viking Line rapporterar en förlust på drygt sex miljoner euro före skatt för perioden november-januari. › Läs mera

sport

SKIDOR

Dubbel finländskt på pallen i Norge

Bara hemmaåkaren Marit Björgen kunde straffa Aino-Kaisa Saarinen och Pirjo Muranen i sprinten i Drammen. På herrsidan tog sig Kalle Lassila till final men föll olyckligt och slutade sexa.› Läs mera

inrikes

YLE-AVGIFT

Yle-avgift läggs på is

Kommunikationsminister Suvi Lindén skjuter upp beslutet om den omdiskuterade Yle-avgiften.› Läs mera

ekonomi

INGET RESULTAT

Hamnstrejken fortsätter

Ett hundratal stuvare demonstrerade för sina rättigheter utanför riksdagen i dag. Förhandlingarna i hamnkonflikten fortsätter i morgon.› Läs mera

inrikes

YLÖJÄRVI

Ko dog när fähus kollapsade

Orsaken till att en tredjedel av taket rasade var sannolikt snö. › Läs mera

inrikes

BABYKIDNAPPNINGEN

En misstänkt förhörd i babyfallet

Polisen har i dag tagit in en person för förhör med anledning av babykidnappningen i Varkaus i måndags.› Läs mera

ekonomi

FORBES

New York kryllar av superrika

Tidningen Forbes har i dag publicerat sin berömda lista över världens rikaste personer, vilket bjuder på några intressanta fakta.› Läs mera

utrikes

TSUNAMIVARNING

Kraftigt efterskalv i Chile

Ett kraftigt efterskalv har drabbat centrala Chile.› Läs mera

inrikes

ÅBO

Kvarnbron sjunker en millimeter per timme

I dag har man börjat undersöka skadorna på Kvarnbrons strukturer med ekolod.› Läs mera

utrikes

GREKLAND

Våldsamma kravaller i Aten

Demonstrationer mot regeringens sparåtgärder urartade i dag i våldsamma sammanstötningar mellan anarkister och polis. › Läs mera

annonsera här