valreklam
Invandrarkritisk EU-valannons stoppas
Publicerad: 30/05 14:20 ›uppdaterad: 30/05 14:27
"Stoppa invandrare som snyltar på socialskyddet!" annonserar Samlingspartiets EU-valskandidat Kai Pöntinen i gårdagens Helsingin Sanomat. - En misslyckad annons, kommenterar partisekreterare Taru Tujunen.
"Sosiaalipummimaahanmuuttajille stoppi" utropar EU-valskandidaten Kai Pöntinen (Saml) i en annons i går, och fortsätter: "För en finländsk livsstil".
Vem menar du?
– Jag menar dem som inte deltar i samhällsbygget utan kommer hit för att förbättra sin egen levnadsstandard på bekostnad av vårt goda socialskydd. Strömmen av ogrundade asylansökningar måste stoppas och behandlingstiderna försnabbas. Det kan inte ta minst tre månader att avslå en ansökan, de asylansökande kostar hela tiden, säger Pöntinen.
Stämplar du inte alla invandrare med din formulering?
– Nej, det är klart att vi ska ta emot folk som lider verklig nöd, och arbetskraftsinvandring behövs också. Men det är helt ofattbart att gråskäggiga gubbar kommer hit och påstår sig vara minderåriga. Det är också märkligt att passet alltid råkar vara försvunnet. Vad menar du med en finländsk livsstil?
– Det innebär vissa seder, en viss kultur och religion. Så som man lever här.
Finns här inte plats för andra kulturer och religioner?
– Visst visst, men man ska ta seden dit man kommer. Toleransen måste riktas också mot finländarna, man måste också få diskutera problemen med invandringen, säger Pöntinen.
"Vilseledande"
Partisekreterare Taru Tujunen har kontaktat Pöntinen om annonsen och kommit överens om att den inte mera ska publiceras.
– Det var en misslyckad och vilseledande annons. Den ger associationer som varken stämmer överens med Pöntinens eller Samlingspartiets linje. På hans webbplats syns till exempel att han stöder både humanitär invandring och arbetskraftsinvandring. Linjen ligger nära Samlingspartiets.
På webbplatsen står också bland annat att "Finländarna känner berättigad irritation över de många asylsökande och lycksökare som utnyttjar socialskyddet".
Hur förhåller ni er till talet om levnadsstandardsflyktingar och skäggiga gubbar som låtsas vara minderåriga? - Jag har inte hört något sådant och vill inte kommentera andrahandsuppgifter.
Hur går Pöntinens åsikter ihop med den appell mot rasism som partiledarna undertecknade före valkampanjen?
- Samlingspartiets grundprincip är att vi inte godkänner rasism eller intolerans. Men man måste få diskutera invandringen också ur en kritisk synvinkel, säger Tujunen.
Pöntinen skriver också på sin webbsida att "det är helt förnuftsvidrigt att lära nykomligar svenska som första språk. Nog ska man först kunna finska och först sedan andra språk." Han länkar också till invandringskritiska diskussionsforumet Homma-forum, känt för sina främlingsfientliga åsikter.
JENNY BÄCK
09-1253 239, jenny.back@hbl.fi
ekonomi

EKONOMI
Finnair köper av Finncom
Finnair köper en femtedel av Finncomms dotterbolag samt 12 av Finncomms ATR-flygplan.› Läs mera
ekonomi
KONKURRENSKRAFT
Finland på plats nummer 7
Finland har fallit ett pinnhål men ligger fortfarande högt på World Economic Forums lista över världens konkurrenskraftigaste länder. › Läs mera
helsingfors

OLYCKA
Krock störde trafiken
i Haga
Trafiken på Vichtisvägen stockades rejält i morse då en bil körde in i en buss nära Haga brandstation.› Läs mera
inrikes

HS:
Torvförespråkare skrev VTT:s energirapport
I gruppen som står bakom VTT:s energirapport finns en person som sitter med i styrelsen för internationella torvföreningen.› Läs mera
helsingfors
ARABIA
Cykel började brinna i Havshagen
Polisen misstänker en anlagd brand i ett cykelförråd på Aspnäsgatan i Havshagen natt.› Läs mera
ekonomi

STRÖMNES VS PEPPAR
Peppar&Papper överklagar inte domen
Sunniva Strömnes som nedgraderades som chefredaktör av Peppar&Papper får sin ersättning. › Läs mera
inrikes

STOCKHOLM
Kiviniemi saknar argument för svenskan
Statsminister Mari Kiviniemi (C) vill få till stånd en ny tolkning av Finlands grundlag om den står i vägen för förvaltningsreformer i områden där det bor finlandssvenskar. › Läs mera
ekonomi

NOKIA
Kameran är N8-chefens stolthet
En 12-megapixels kamera och möjligheten att filma i HD-kvalitet. Det är egenskaper Nokia-folket gärna lyfter fram hos nykomlingen N8. › Läs mera
inrikes

OLYCKA
En dog i krock i Pedersöre
En manlig förare har omkommit och en person skadats allvarligt i en frontalkrock på Bennäsvägen i Pedersöre i kväll.› Läs mera
inrikes
KRISTDEMOKRATERNA
Kandidater får pengar om de byter parti
Kristdemokratiska politiker har utlovats valstöd på tiotusentals euro om de byter parti inför riksdagsvalet, uppger HS. › Läs mera
inrikes
HYVINGE
15-årig flicka dog i krock med paketbil
En 15-årig flicka omkom i en allvarlig krock mellan en moped och en paketbil i Hyvinge i dag på kvällen. Flickan och hennes kompis färdades på mopeden.› Läs mera
kultur
SVENSKA IDOL
"Elin, du har looken"
Finlandssvenska Elin Blom, känd som solist Sister Twister-bandet, har gått vidare i svenska Idoluttagningen.› Läs mera
Senast publicerade
- Finland på plats nummer 7 10.21
- Krock störde trafiken i Haga 09.54
- Finnair köper av Finncom 09.28
- "Elin, du har looken" 08.25
- Kandidater får pengar om de byter parti 08.07
- Sju greps för massakern i Mexiko 08.06
- Två asteroider passerar jorden 08.05
- Cykel började brinna i Havshagen 07.48
- Torvförespråkare skrev VTT:s energirapport 07.34
- Kiviniemi saknar argument för svenskan 03.40
Redaktionens bloggar
Sportbloggen Självutnämnda sportsnillen spekulerar
Sanningen om fotboll
Blixt och dunder, tänkte Stuart Baxter när han läste Husis efter fiaskot i Chisinau och gav en föreläsning i kr...
TommyHundkojan Indy lär Annika Madejska att sitta fint
Blåbär är mums!
I dag tog vi med Indy till skogen för att plocka blåbär. Eller ja ? vi plockade i skift eftersom det är lätt ...
annikamadejskaHbls kulturblogg Anteckningar från fjärde våningen
Bortom RUT
Det svenska rut-avdraget har jag skrivit om här tidigare på bloggen. Men den här veckan har SVT:s Uppdrag ...
Philip TeirNöjesbloggen Vi var säkert där också
Några skivplock del 1
Cold Cold Ground: This Side Of Depravity (Osasto-A / Playground). ?????? Jag tror jag aldrig läst en ...
Janne Strang
Kokbokstips i svamptider
Sienionni av Jens Linder & Pelle Holmberg (Svamplycka 2009) / Foto: Stefan Wettainen / Tammi
Det krävs endast ett snabbt ögonkast…
Dagens lunch
Pesto och bröd, helt enkelt!
Länkar
- Redaktionen
- › Hbl-kortet
- › Agenda
- › Kontaktuppgifter

