inrikes

Cata Portin

VILL FÖRST ENAS. Magnus Lindholm och Agneta Alm vill först att deras kommuner slås ihop. Sedan ser de gärna att det ordnas en folkomröstning om kärnkraften.

LOVISA

Kärnkraftskommuner vill bromsa

Publicerad: 15/02 22:13 ›uppdaterad: 15/02 22:13

Kärnkraftsvurmen kring Lovisa kan komma av sig. Kommunerna vill nämligen skjuta upp beslutet. Och nu talas det om folkomröstning.- Det är demokrati på riktigt, säger politikern Agneta Alm.

Från det vintriga folktomma torget i småstaden Lovisa är det ungefär tio kilometer till Hästholmen, den plats där två av Finlands fyra kärnreaktorer står.

 

 

- Alla känner vi ju någon som jobbar där, säger fullmäktigepolitikern Agneta Alm (SFP).

 

- Men vi talar inte så mycket om det. Vi är ju vana att leva med kärnkraftverket.

 

Men den senaste tidens kärnkraftsvurm som dels kan förklaras av höga elpriser, dels av EU:s krav på alltmer koldioxidneutral energi, har gjort den lilla kommunen glödhet. Åtminstone hos elbolagen.

 

Fortum vill bygga ytterligare en reaktor intill de två befintliga. Och Fennovoima vill bygga två reaktorer på Gäddbergsön i grannkommunen Strömfors.

 

Samtidigt färdigställs Finlands femte reaktor just nu, intill de två befintliga i Olkiluoto, Raumo. Utöver den finns det tankar på ytterligare en fjärde reaktor där.

 

Fyra kring Raumo och fem kring Lovisa - så många behövs inte, enligt Magnus Lindholm (SFP) som sitter i fullmäktige i Strömfors.

- Det är mycket orimligt. Det skulle ge oss mer energi än vad vi behöver.

 

Lindholm är, liksom Agneta Alm, kärnkraftsmotståndare. De tycker ändå att de nuvarande reaktorerna i Lovisa ska bli kvar tills de pensioneras år 2027 och 2029.

- Blir det omröstning röstar jag emot, säger de båda.

 

Men om det ändå byggs ny kärnkraft kring Lovisa, bör det bli vid Hästholmen, och inte i Strömfors.

 - Där finns redan vägarna och kraftledningarna. Det är redan ett förstört skärgårdsområde, säger Magnus Lindholm.

 

De två politikerna är i minoritet. Enligt en gallup är fler än åtta av tio Lovisabor för kärnkraft.

- Man anser att det är bra för sysselsättningen och kommunens ekonomi, säger Agneta Alm.

 

Men nu är den goda siffran hotad. Vid nästa nyår går Lovisa ihop med grannarna Strömfors, Liljendal och Pernå.

- I storkommunen blir siffran definitivt lägre. Eventuellt har kärnkraften majoritet också i Strömfors, men den är inte stor, säger Magnus Lindholm.

 

De fyra kommundirektörerna vill helst vänta till efter sammanslagningen innan de fattar beslut. Enligt lördagens Östra Nyland kommer de inom kort att uppvakta Mauri Pekkarinen (C) för att få honom att skjuta upp tidtabellen.

 

Kravet från hans arbets- och näringsministerium är i dagsläget att Lovisaborna bör ge sitt välsignande i september, Strömforsborna redan i maj.

 

- Jag hoppas att det är möjligt att vänta. Det är ju mer demokratiskt om alla från den nya kommunen får vara med och bestämma. Det är ju en väldigt stor sak, säger Magnus Lindholm.

 

Samtidigt som Lindholm och Alm gärna ser en folkomröstning i storkommunen förordade forskaren Matti Kojo en landsomfattande omröstning i söndagens Kaleva.

 

Det som eventuellt stressar nu är det fjärrvärmerör som Helsingfors överborgmästare Jussi Pajunen vill dra från Lovisa. Tanken är att det ska kopplas till "Lovisa III", som Helsingfors Energi vill köpa in sig i. På det viset kunde bolaget stänga sina kol- och naturgasverk och få såväl el som fjärrvärme från öster.

 

Inte nödvändigtvis dåligt, säger Agneta Alm som länge oroat sig för uppvärmningen av havsvattnet.

- Det är oetiskt med ny kärnkraft så länge vi inte har löst problemet med slutförvar. Men Östersjön, som redan är smutsigast i världen, blir inte renare av ännu mer spillvärme och ännu mer algblomning.

 

Enligt Magnus Lindholm pumpar de två reaktorerna varje sekund ut motsvarande en lastbil hett kylvatten. Det vattnet skulle göra mer nytta i fjärrvärmenätet.

- Samtidigt kan röret ses som en ursäkt för mer kärnkraft. Det är inte heller bra.

 

MARCUS LILLKVIST

09-1253 344, marcus.lillkvist@hbl.fi



inrikes

GRUVDRIFT

Finsk gruva vill utvinna uran

Gruvbolaget Talvivaara utreder om det kunde ta vara på det uran man utvinner som en biprodukt vid nickelgruvan i Sotkamo. Anrikningen skulle i så fall ske utomlands men uranet kunde användas i finska kärnkraftverk.› Läs mera

utrikes

KÄRNPROGRAM

Iran anrikar 20-procentigt uran

Iran har inlett anrikningen av starkare uran än tidigare. Landets atomenergiorganisation uppger att produktionen av 20-procentigt uran har inletts vid anläggningen i Natanz.› Läs mera

inrikes

JYVÄSKYLÄ

Bankrån mitt på ljusan dag

En kvinna rånade en bank i Vaajakoksi utanför Jyväskylä på tisdagen. Ingen kom till skada i rånet. Bilderna på övervakninsgkameran visar att kvinnan var beväpnad med armborst.› Läs mera

inrikes

NOVAHÄRVAN

HS: Kaikkonen fick 42000 euro

Riksdagsledamoten Antti Kaikkonen erhöll 42 000 euro i diverse bidrag från stiftelsen Nuorisosäätiö år 2008, skriver tisdagens Helsingin Sanomat. Kaikkonen var då ordförande för stiftelsen.› Läs mera

inrikes

ELAVBROTT

Elfel stängde Sokos

Varuhuset Sokos i centrala Helsingfors har stängt på grund av ett elavbrott. Sokos har hållit stängt hela morgonen och öppnar tidigast klockan 18 i kväll.› Läs mera

utrikes

HAITI

Mirakelräddad efter en månad

Nästan en månad efter storskalvet i Haiti förundras världen över uppgifter om ett mirakel. Evan Muncie, 28, uppges i måndags ha grävts fram levande ur rasmassor i Port-au-Prince, 27 dygn efter katastrofen.› Läs mera

inrikes

ACETALDEHYD

"Ingen orsak till yoghurthysteri"

En finsk forskare varnar för att barnmat och yoghurt innehåller höga halter av det carcinogena ämnet acetaldehyd, men Evira tar avstånd från påståendet. Det finns inga belägg för ett samband mellan acetaldehyd i livsmedel och cancer, säger överinspektör Ulla Karlström.› Läs mera

helsingfors

TRAFIKEN

Blixthalka på vägarna

Ett stort fordon fastnade på Ring III i morse och stockar trafiken västerut. Också ramperna från Lahtisleden till Ring III är stockade. På övriga håll i södra Finland är vägarna frusna och polisen varnar för blixthalka.› Läs mera

inrikes

VINTERN

Rekordlång kyla

Rekordlånga sammanhängande köldperioder har noterats på många orter denna vinter. I Kajana har temperaturen legat under noll i 67 dygn i sträck. Det är 12 dagar mer än under det tidigare rekordåret 2000.› Läs mera

inrikes

INSATSSTYRKA

Inte ens Afghanistan är för skrämmande

Familjen vill inte att han ska åka men Janos Winter har bestämt sig. - Jag vill göra något som är nyttigt på riktigt, säger han i kön till uttagningen till EU:s nordiska snabbinsatsstyrka.› Läs mera

inrikes

AFGHANISTAN

Åsikterna går isär om uppdraget

Pertti Salolainen anser att Finlands närvaro i Afghanistan inte påverkas av att två svenska soldater mist livet. Eero Heinäluoma vill ändra på politiken och efterlyser mera samarbete på lokalplanet i Afghanistan.› Läs mera

helsingfors

PARKERINGSPLANER

Grönt för p-grotta på Skatudden.

Planerna på att bygga en underjordisk parkeringsplats på över 15 000 kvadratmeter på Skatudden fick i går tummen upp av Helsingfors stadsstyrelse - på ett villkor.. › Läs mera

annonsera här