inrikes

Vidar Lindqvist.

Fredsbevararnas kontrakt borde ha varit i kraft tills uppdraget var slutfört, säger Tor Planting.

AFGHANISTAN

"Skandalen är ministerns - inte fredsbevararnas fel"

Publicerad: 23/10 21:11 ›uppdaterad: 25/10 12:16

De finländska fredsbevararna i Afghanistan får nu utstå spott och spe när de drar sig tillbaka och ersätts av svenskar. Det är inte deras fel, utan försvarsministerns, säger fredsbevararnas "grand old man" övl (res) Tor Planting.

- Hela saken är h-vetes dåligt skött av försvarsministeriet som ställt ut truppen så här, säger Planting.

 

- Skulle försvarsminister Jyri Häkämies ha informerat presidenten och statsministern så kunde skadan ha undvikits! Planting talar med en över 20-årig erfarenhet av att leda FN-trupper och Röda Korset i olika krisområden.

 

- Truppen hade som uppgift att trygga säkerheten under valet i Afghanistan. Då är det frågan om ett uppgiftsbundet, inte tidsbundet mandat. Uppdraget är slutfört när valet är avklarat, inte förr.

 

- Det är dumt att ingå tidsbundna kontrakt, speciellt när det gäller ett land som Afghanistan, när man aldrig på förhand kan veta vad som händer.

 

Pikande press

 

I Sverige har kvällspressen gjort sig lustig över att finländarna kommer hem innan det afghanska parlamentsvalets andra omgång har genomförts och ersätts av en svensk trupp.

 

"Trötta finska soldater ersätts av svenskar", rubricerar Aftonbladet. Uppdraget var för tufft för finländarna och det tar hårt på den finska folksjälen, konstaterar tidningen.

 

Reportrarna har ringts ner av upprörda Sverigefinländare som anser att den finska militära traditionen har förolämpats.

 

Helsingin Sanomats reaktion i går visar att frågan är känslig. Tidningen citerar de svenska kollegerna och räknar sarkastiskt upp en lång rad svenska militära "framgångar", bland annat hur Sverige drog sig ur både första och andra världskriget och hur man sålde järnmalm åt Nazi-Tyskland. HS påminner också om Sveriges mest berömd "ubåt", Wasaskeppet och hur det moderna Sverige utkämpat sina hårdaste strider i Rosengård i Malmö där motståndarna var minderåriga, men där slaget utvecklats till ett ställningskrig enär den skånska polisen överskred sin årsbudget ...

 

HS häller yttermera salt i såren genom att lyfta fram Sveriges flygaräss Lars Rådeström som fällt två Jas 39 Gripen-plan, som visserligen rattades av honom själv.

 

"Landskampen" i fredsbevararsaken har alltså fått en del komiska drag. Planting håller med om att schabblet med informationen mellan försvarsministeriet och presidenten och utrikesministern lett till en skandal.

 

- Det har svenskarna rätt i, men det är inte våra soldatgossars fel.

 

Var våra trupper tillräckligt väl förberedda på det som väntade i Afghanistan?

 

- Nog var de det. Men man kan aldrig vara tillräckligt förberedd när det kommer till kritan. Våra trupper är välutrustade och jag är säker på att de har bättre teknisk och psykologisk utbildning än vad vi hade i Libanon på 80-talet. Då råkade vi också ut för vägbomber och annat sådant som fredsbevararna i Afghanistan nu, men vi var inte tränade för det.

 

- Det är nog tufft när det smäller, oberoende av hur välutbildad man är.

 

Stefan Lundberg

09-1253 253, stefan.lundberg@hbl.fi 

 

 



sport

BECKHAM OPERERADES

"Operationen gick bra"

Fotbollstjärnan David Beckham har opererats i Åbo i dag på kvällen. Enligt ortopeden Sakari Orava gick operationen bra.› Läs mera

helsingfors

EVELINE FADAYEL

Fortsatt skydd för 
egyptisk farmor

Vandaforsens församling tänker även i fortsättningen erbjuda den egyptiska farmodern Eveline Fadayel fristad. › Läs mera

helsingfors

HALLONNÄSGATAN

Balkong brann
 på Drumsö

En balkong totalförtördes vid en brand på Hallonnäsgatan 18 på Drumsö i Helsingfors i dag på eftermiddagen.› Läs mera

utrikes

KARIKATYR

Muslimorganisation visar Muhammed som gris

Islamiska konferensen (OIC) publicerar i ett nyhetsbrev en kontroversiell karikatyr av profeten Muhammed. › Läs mera

ekonomi

ÖSTERSJÖN

Tre besvär över gasledningen

Regionförvaltningsverket i Södra Finland har fått in minst tre besvär över de tillstånd gasledningen under Östersjön beviljats med stöd av vattenlagen. › Läs mera

inrikes

ASYL

"Ängeln i Groznyj" överklagar avslag

Chadizjat Gatajeva och hennes man Malik Gatajev tänker överklaga det avslag Migrationsverket förra veckan gav på deras asylansökningar.› Läs mera

inrikes

FINANSIERING

Sasi: Bara Linden har ändrat sig i Ylefrågan

Bara kommunikationsminister Suvi Lindén (Saml) har ändrat sig i frågan om finansieringen och administrationen av Rundradion.› Läs mera

utrikes

THAILAND

Allt spändare läge i Bangkok

Granateld mot en militärbas i centrala Bangkok ökar spänningen i Thailand. › Läs mera

inrikes

MINORITETSOMBUDSMAN

"Biaudet kan bli vald utan examen"

Eva Biaudet har goda chanser att bli vald till minoritetsombudsman, även utan examen.› Läs mera

helsingfors

HELSINGFORS

Klocktornen återinvigs till valborg

Renoveringen av klocktornen på järnvägsstationen väntas vara avslutad till valborg.› Läs mera

inrikes

TULLEN

Rekordmånga knarkbrott i fjol

Polisen och Tullen fick i fjol vetskap om betydligt fler narkotikabrott än året innan.› Läs mera

helsingfors

GROVT RÅN

Äldre dam misshandlades på Mannerheimvägen

Polisen letar efter en 30-årig man som rånat och grovt misshandlat en 80-årig dam i hennes lägenhet på Mannerheimvägen 33.› Läs mera

annonsera här