SPRÅKLAGEN
Cronberg vill förnya språklagen
Publicerad: 23/09 00:00 ›uppdaterad: 23/09 09:58
– Vi måste bli mer flexibla i våra språkkrav. Det gagnar tvåspråkigheten mer än skadar den, säger arbetsminister Tarja Cronberg (grön).
På klingande svenska, med inslag av danska ord, lägger arbetsminister och tillika gröna förbundets ordförande Tarja Cronberg ut texten om språkverkligheten i Finland så som hon upplever den.
– Vi ska inte ödelägga vare sig språklagen eller grundlagen. Finland är en del av Norden och det finns inga planer på att avvika från den gemenskapen, säger hon till Hbl.
Också i de grönas språkpolitiska program står klart och tydligt att partiet stödjer tvåspråkigheten, betonar Cronberg.
– Men när det är sagt finns inget som hindrar att vi blir mer flexibla i vår syn på tvåspråkigheten. Jag tycker till exempel att undervisningsministeriet har varit onödigt rigid när det gäller läroplanerna i östfinska skolor. Man måste kunna satsa mer på ryskan i områden med många ryska kontakter utan att man för den skull slopar svenskan.
Vill se regionala lösningar
Cronberg efterlyser fler regionala lösningar.
– För att det ska bli möjligt måste tillämpningen av språklagen moderniseras, säger hon.
Som arbetsminister har Cronberg specialstuderat invandrarnas situation och också där funnit att många arbetssökande nyfinländare upplever kraven på tvåspråkighet som ett oöverstigligt hinder.
– Om vi vill ha ut fler utomfinländska arbetstagare på arbetsmarknaden måste vi bli mer flexibla i förhållande till tvåspråkigheten. Just nu har vi 20000 långtidsarbetslösa invandrare. För de flesta av dem är det svårt att lära sig ett nytt språk för att inte tala om två.
– Mot den bakgrunden måste vi fråga oss om det är nödvändigt med två språk i alla jobb, till exempel inom handeln och restaurangbranschen, säger Cronberg.
LENA SKOGBERG
09-1253304, lena.skogberg@hbl.fi
Senast publicerade
- Fjärrvärmeläckage - temperaturen - 30 20.20
- Bränder och trafikolyckor störde juldagsfriden 19.12
- Snöyra och bitande kyla 19.03
- Öresundsbron stängdes efter olycka 18.27
- Kinesisk oliktänkare dömd till elva år 14.56
- Långtradarkön i Vaalimaa kortare 14.44
- Nazihot mot svenska riksdagen 11.58
- Arbetslösa ska få större rätt att studera 11.36
- Vart fjärde nödsamtal är onödigt 11.04
- Snöstorm fortsätter att pina USA 10.53

TRADITIONER
Muslimer vill också dela kristnas julglädje
Det är inte fel av en muslim att dela kristnas julglädje. Organisationen Minhaj-ul-Quran International vill att muslimer accepterar sederna i det västerländska samhället.
› Läs meraBloggar
Hbls kulturblogg Anteckningar från fjärde våningen
En dröm
Sju timmar efter den finländska klockan firar vi ännu jul, jag klädd i amerikanska jeans och rödrutig skjort...
Lorna BartramHundkojan Indy lär Annika Madejska att sitta fint
En riktig vän
Så här dan före dan tänkte jag bjuda på ett litet klipp jag hittade. Det är härligt att se vilka band det finns mel...
annikamadejskaParkvakten Helsingforsredaktionens blogg
Dags för old time hockey!
Glöm tv-spel! Göm hot dog och dyr ljummen öl i ishallen! Riktig hockey liras utomhus. Allt som behövs är minst fem...
TommyMaktvakten Politikredaktionens spaningar i maktens korridorer
Spåren av Köpenhamn
Då var det över. Såsom tidigare anats och fruktats resulterade klimatkonferensen inte i en bindande överenskom...
Johan Munck af RosenschöldSportbloggen Självutnämnda sportsnillen spekulerar
Backtrubbel
Joni Pitkänen, Carolina. -14 i plusminusstatistiken och tredje sämst bland NHL:s 263 backar. Men det som...
Marcus LindqvistNöjesbloggen Vi var säkert där också
Bob Bob Bob allt är bara Bob
Varför heter inte tidningen Bob Dylan i stället för Uncut? Trots det eller kanske just därför har vi här på M18 också i...
TommyBildspel
I år är det sextio år sedan Hufvudstadsbladet och Folkhälsan inledde sitt samarbete kring lucia. Här presenterar vi alla lucior sedan den allra första, Barbro Reihe 1950.
›
Klicka här
Länkar
- Redaktionen
- › Hbl-kortet
- › Agenda
- › Kontaktuppgifter
FNB Online
Veckans mest lästa
- Kurdfamilj utvisades mitt i natten (22.12.2009)
- Snöyran fortsätter i dag (20.12.2009)
- Uleåborg pluggar svenska för Karlebys skull (20.12.2009)
- Presidenten fick besök av lucia – men ingen gädda (21.12.2009)
- Tvåårig flicka blev påkörd av pappan – avled (22.12.2009)
- Billigaste skinkan har levt sitt liv på löpande bandet (19.12.2009)
