boende

MILJÖHUS

Statliga fastigheter ska bli energisnåla föregångare

Publicerad: 07/02 09:17 ›uppdaterad: 07/02 09:17

Den som besöker toaletten i det miljöhus där Norra Österbottens Ely-central håller till i Uleåborg behöver inte fundera på att släcka lampan.

Belysningen styrs nämligen av en rörelsedetektor och hålls på automatiskt i mellan 12 sekunder och 15 minuter. Om ingen rör sig i rummet slocknar lamporna.


Huset ingår i ett pilotprojekt som statliga Senatsfastigheter driver. Målet är att hitta nya modeller för hur elförbrukningen kan minskas i stora kontorskomplex.


–Folk som jobbar här är insatta, så de använder redan nu sina elektriska apparater effektivt. Trots det går det även här att göra små saker så att elförbrukningen minskar, säger Esa Halmetoja, som är expert på husteknik vid Senatsfastigheter.


Han påminner om att det är lätt att spara pengar genom att släcka lampor till exempel under en lunch- eller kaffepaus. Samma sak gäller datorerna – det lönar sig att använda strömbrytaren för att slå av dem under längre pauser.


–Här släcker folk ljusen i rummen till och med då de dricker kaffe i 10–15 minuter. Om de inte gör det händer det att någon annan släcker åt dem, säger specialplanerare Liisa Kantola som jobbar i miljöhuset i Uleåborg.


Vid ingången finns en skärm som visar en animerad figur som kallas för Kimi. Om husets invånare gör som de ska sitter figuren på ett isberg och dricker läsk.


–Om det går dåligt är han nära att drunkna, säger socialchef Pekka Laukkanen.

 

FNB

 




Debatten är avslutad

14.2 2010 kl. 9.18



pad 7.2 2010 kl. 10.03

WAU !

Denna teknik borde finnas i varje hus!


Håll med12Helt fel!4 Granskad av moderator

helsingfors

BESPARING?

Invandrartät skola stänger

Invandrartäta Keski-Espoon koulu avvecklas. Beslutet upprör.– Ogenomtänkt och konstigt beslut, säger Veera Lampi.› Läs mera

inrikes

TRAFIK

Polisen varnar för hala vägar

Ovanligt många bilister har kört av vägen på riksväg 3 och 4 under kvällens lopp. › Läs mera

inrikes

INLÄRNING

Forskare rekommenderar läroavtal för dem som hamnat snett

Många unga finländare marginaliseras på grund av inlärningssvårigheter. I värsta fall kan de leda in på en kriminell bana som slutar i fängelset.› Läs mera

inrikes

SKOLA

Arbetsgrupp vill  ge unga studieplats snabbare

Framtidens nybakade studenter ska inte behöva sträckläsa för urvalsprov till högskolor föreslår en arbetsgrupp. › Läs mera

inrikes

OFOG

Forum vädras efter sprejattack

Attacken i köpcentret i Helsingfors var förbi på ett ögonblick.› Läs mera

inrikes

OLYCKA

Granat skadade beväring

En beväringen skadade handen och benet lindrigt i en olycka i Uttis på tosdag eftermiddag.› Läs mera

helsingfors

TEATERRENOVERING

Kafé Kafka läggs ner

Svenska teatern har sagt upp kontraktet med Kafé Kafka i samband med den renovering av teaterhuset som nu inleds.› Läs mera

inrikes

RÄTTEGÅNG

Hustrun åtalas för mord i Ulvsbyfallet

Rättegången kring Ulvsbydråpet inleds i mitten av april.› Läs mera

ekonomi

HANDEL

Social shopping oroar köpmän

Allt fler bloggare testar nya produkter och rapporterar om dem på nätet. När näthandeln och de sociala medierna samverkar blir konsumenterna allt mer medvetna, men köpmännen bekymrade.› Läs mera

inrikes

DOMSTOLSBESLUT

Nord Stream får fortsätta röja minor

Gasledningsbolaget Nord Stream får fortsätta röja minor där gasledningen ska byggas i Östersjön. › Läs mera

kultur

RECENSION | ROCK

Arvingarna tar över

Äntligen finns det ett band som stolt, utan skam och rejält med hår under armarna får det att slå nya gnistor runt Angus Youngs musikaliska arv. Och Airbourne, de kommer också från Australien.› Läs mera

inrikes

SFP

Johansson blir ny partisekreterare

SFP:s arbetsutskott föreslår att Johan Johansson efterträder Ulla Achrén som partisekreterare. Det slutliga beslutet fattas av partistyrelsen på fredag.› Läs mera

annonsera här